Niebywałe! Po latach niedomówień Brytyjczycy wreszcie przyznali, że to Polacy złamali szyfr Enigmy

BBC uznało zasługi Polaków przy złamaniu szyfrów enigmy
BBC uznało zasługi Polaków przy złamaniu szyfrów enigmy Fot: Bundesarchiv
Po ponad 75 latach Brytyjczycy wreszcie przyznali, że to dzięki Polakom złamano szyfry Enigmy – niemieckiej maszyny kodującej z czasów II Wojny Światowej. Gdyby nie praca Polaków, to Alianci mieliby problemy z wygraniem wielu kampanii. Niestety przez lata Brytyjczycy przekonywali wyłącznie o zasługach swoich naukowców z Bletchley Park.

W Polsce mało kto wspominał o tym wydarzeniu. W minionym tygodniu pod Pyrami spotkali się szefowie wywiadów z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii. Uczcili 75-lecie przekazania przez Polskę swoim sojusznikom kodów i sposobów do łamania Enigmy. Dzięki temu Francuzi i Brytyjczycy mogli odczytywać tajne raporty i przewidywać ruchy niemieckich sił zbrojnych. O całym wydarzeniu i zasługach Polaków napisała nawet brytyjska BBC.

Od dawna Brytyjczycy próbowali przekonywać świat, że to oni złamali kod Enigmy w Bletchley Park. Jest to jedynie półprawdą. Zespół polskich szyfrantów złożony z Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego oraz Jerzego Różyckiego na wiele lat przed wojną złamał kody tej maszyny. Polacy odkryli, jak czytać jej raporty. Ich metody odkodowania niemieckich szyfrów przekazano Brytyjczykom i Francuzom w przededniu II wojny światowej.


Niestety świat zapomniał o zasługach polskich szyfrantów. Stało się tak po części dlatego, że już podczas II wojny światowej Rejewski, Zygalski i Różycki nie uczestniczyli w dalszych pracach nad rozszyfrowaniem Enigmy. W 1939 r. polscy szyfranci znaleźli się we Francji. Po inwazji Niemiec na ten kraj w 1940 r. Brytyjczycy chcieli ich ewakuować do siebie, ale zgody na to nie wyraził Naczelnik Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski. Wojskowy, który przy pomocy Francuzów odsunął od dowództwa przedstawicieli sanacji, nie chciał pomóc szyfrantom, których kojarzył z tym obozem. Dlatego też, dzięki pomocy Sikorskiego, Polacy nie mieli udziału w dalszych pracach nad łamaniem kodów Enigmy.


Tymczasem Brytyjczycy w latach powojennych ciągle przekonywali światową opinię publiczną, że to tylko i wyłącznie oni, za pomocą matematycznego geniusza Alana Turinga, złamali kody Enigmy. Nawet nakręcili kilka filmów z nieco zmienionym scenariuszem złamania szyfrów, a jedyny Polak w tym filmie został przedstawiony w negatywnym świetle. Również chcący pokazać się jako bohaterzy całego świata Amerykanie próbowali przekonać, że to dzięki nim i zdobytym z U-Bootów maszynom udało się wygrać II wojnę światową. Propaganda aliantów robiła swoje, a Rejewski i jego współpracownicy odeszli w zapomnienie.


Teraz miejmy nadzieję, że ten trend się zmieni. Po tym, jak BBC uznała zasługi Polaków i opowiedział ich historię, być może ludzie poznają prawdę o złamaniu szyfrów. Możliwe także, że w walce o przywrócenie pamięci o Rejewskim, Zygalskim, Różewiczu, czy ich przywódcy gen. Tadeuszu Pełczyńskim pomogą nam Francuzi. To w końcu od ich wywiadu Polacy otrzymali elementy maszyny kodującej, która pomogła im złamać Enigmę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...