MOCAK
MOCAK Fot. Rafał Sosin
Reklama.
MOCAK w Krakowie
Otwarte w listopadzie 2010 r. muzeum sztuki nowoczesnej w Krakowie to absolutna perełka. Postindustrialna przestrzeń dawnej fabryki Schindlera idealnie komponuje się z nowoczesnym budynkiem zaprojektowanym przez studio Claudio Nardi Architects. Cały kompleks, na który składa się sześć zaadaptowanych pofabrycznych obiektów i jeden nowy, robi niesamowite wrażenie. MOCAK kusi nie tylko atrakcyjną architekturą, ale też pięknym, oryginalnym wnętrzem. Sale wystawiennicze, kawiarnia i biblioteka są idealnie dostosowane do potrzeb współczesnego odbiorcy sztuki. W takich miejscach można się zakochać.

CSW „Znaki czasu” w Toruniu
Budynek CSW, zaprojektowany przez wrocławskiego architekta Edwarda Lacha, jest pierwszym od 1939 r. obiektem architektonicznym poświęconym sztuce współczesnej w Polsce. Oprócz przestrzeni ekspozycyjnej toruńskie CSW mieści w sobie salę kinową, nowoczesną czytelnię i księgarnię oraz tzw. „pokój z kuchnią”, czyli przestrzeń relaksacyjno-warsztatową, zaprojektowaną przez studio Tomka Rygalika. Stworzona z myślą o kreatywnym wypoczynku sala to równocześnie wystawa współczesnego designu. „Znaki czasu” pełne są takich pomysłowych konceptów, zarówno architektonicznych, jak i wnętrzarskich.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
To muzeum pełne niespodzianek. Mieszczące się w Zamku Ostrogskich Centrum Chopinowskie to duma stolicy. Z pozoru klasyczne muzeum kryje w swoim wnętrzu oryginalną ekspozycję, która można odbierać wszystkimi zmysłami. Centrum Chopinowskie jest nie tylko do oglądania, ale też do wąchania i słuchania. Zajmujące cztery piętra centrum jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w kraju, łamiącym wszelkie stereotypy. Na zwiedzających czekają tu specjalnie zaprojektowane ścieżki, które pozwalają wejść w muzyczny świat niezależnie od wieku i poziomu wiedzy.

Art Stations w Poznaniu
Wybudowany na bazie dawnego browaru Huggera z 1844 r., Stary Browar jest jednym z ciekawszych rozwiązań architektonicznych w kraju. W olbrzymim kompleksie budynków mieści się nie tylko centrum usługowe, ale również hotel i galeria sztuki. Art Stations od 2003 r. pokazuje w swoich przestrzeniach najciekawszą sztukę współczesną zainspirowaną prywatną kolekcją Grażyny Kulczyk. Zachwyca nie tylko sam budynek z czerwonej cegły, ale również jasne, drewniane wnętrze. Galeria prezentuje swoje zbiory zarówno w świetnie zaprojektowanych salach wystawienniczych, jak i na dziedzińcu, otwierając się w ten sposób na przestrzeń publiczną.
Ms2 w Łodzi
Muzea lubią postindustrialne, chłodne przestrzenie. Nie dziwne więc, że łódzkie Muzeum Sztuki otworzyło swoją drugą, nową przestrzeń w XIX-wiecznej tkalni. W historycznym budynku próżno szukać przestarzałych wnętrz i ekspozycji. W kolekcji ms2 znajdują się dzieła najmłodszych artystów. Prace pokazane są tu w niekonwencjonalny sposób: zamiast chronologicznego wykładu na temat rozwoju sztuki, z dzieł reprezentujących różne okresy i kierunki zostaje stworzona opowieść dotykająca tematów i wątków istotnych dla współczesnego odbiorcy. Dodatkowy plus za most prowadzący do wnętrza muzeum. Nadaje całości niepowtarzalny charakter.

Łaźnia w Gdańsku
Mieszczące się w dawnej łaźni miejskiej centrum sztuki współczesnej, to jedno z prężniej działających centrów kultury. Oprócz wystaw w muzeum organizowane są również panele dyskusyjne, pokazy filmowe i warsztaty. Łaźnia działa nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. "Galeria zewnętrzna miasta Gdańsk" to projekt, który ma stanowić bodziec do zmiany charakteru dzielnicy, w której mieści się instytucja. Poprzez współdziałanie w zakresie wieloletniego planu rewitalizacyjnego muzeum chce włączyć się w proces transformacji społecznej i architektonicznej zaniedbanej dzielnicy Gdańska.