Multikulturowy park stworzony przez mieszkańców

Park Superkilen
Park Superkilen denmark.dk
Dania jest uważana za jedno z najszczęśliwszych miejsc na świecie. Żyje się tam nieco wolniej i bardzo komfortowo. Wysokie podatki zdają się nie przeszkadzać większości mieszkańców, którzy po prostu widzą, że ich pieniądze są wydawane po to, żeby stale poprawiać jakość życia w kraju. Osobiście udało mi się zwiedzić tylko studenckie Aarhus i okolice. I pluję sobie w brodę, że nie odwiedziłam Kopenhagi kiedy widzę informacje o projektach takich jak ten!


Multikulturowy Park Superkilen znajduje się w dzielnicy Nørrebro zamieszkałej przez około 60 różnych narodowości. To tutaj jest największy tygiel. Dzięki temu, można - trochę tak jak w Nowym Jorku, przekąsić coś w restauracjach prowadzonych przez kucharzy z różnych stron świata, przechadzając się dosłownie wzdłuż jednej ulicy. Władze i mieszkańcy Kopenhagi starają się, żeby każdy czuł się w tym mieście naprawdę u siebie, dlatego do budowy parku zostali zaangażowani nie tylko projektanci, ale także sami mieszkańcy. Główną ideą było stworzyć miejsce, w którym można byłoby zgromadzić symbole krajów z których pochodzą mieszkańcy Nørrebro.
Umieszczono więc tam pięknie zdobioną marokańską fontannę, z Chin przywieziono drzewa palmowe, z Japonii przyjechała rzeźba ośmiornica, a z Polski... stara studzienka z Gdańska. O tym jakie przedmioty zostaną przywiezione do Kopenhagi, decydowali zaangażowani mieszkańcy, którzy stworzyli pięć grup. Każda z nich wybrała się w wybrany zakątek świata skąd przywiozła wybrany symbol. Później, zadaniem projektantów z Bjarke Ingels Group, architektów krajobrazu z Berlińśkiego Topotek i członków Duńskiej grupy artystycznej Superflex, było stworzenie z tego spójnej całości.
Ze zdjęć i entuzjastycznych reakcji mieszkańców wynika, że się udało. Park rozciąga się przez 1000 metrów i został podzielony na trzy strefy. „The Red Square” czyli w dosłownym tłumaczeniu – Plac Czerwony, służy jako dodatkowa przestrzeń dla aktywności i wydarzeń odbywających się w sąsiadujących halach. Można tutaj zobaczyć między innymi – system nagłośnieniowy z Jamajki.


„The Black Market” - czyli znów zabawnie – Czarny Rynek – to miejsce w którym spotkają się mieszkańcy. Projektanci stworzyli tam przestrzeń do gry w szachy i backgammona. To tutaj stoi japońska rzeźba ośmiornicy.

Przestrzenią relaksu jest The Green Park, czyli po prostu – Zielony Park. Miejsce odwiedzane przez młodych ludzi i rodziny z dziećmi. Na jego terenie i w okolicy znajduje się wiele ośrodków sportowych. Powstały boiska do hokeja i koszykówki. Znaduje się też przestrzeń przeznaczona po prostu na pikniki.

Multikulturowość bez wątpienia stwarza wiele wyzwań. Jeżeli jednak będziemy pamiętać przede wszystkim o tym, co sprawia, że jesteśmy do siebie podobni, to nauczymy się także celebrować to, co nas różni. Nie poprzez nacjonalistyczne manifesty, a poprzez dialog. Wspólnie stworzona przestrzeń Parku Superkilen jest tego pięknym dowodem.

Chcesz więcej stylu? Polub nas na facebooku!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie