Długi weekend majowy to czas laby, odpoczynku i….wielkich wypadów za miasto. Polacy wolą wybrać się na jazdę rowerem po mazurskich lasach czy choćby górskich szosach polskich Tatr, niż tkwić w mieście, opalając się na swoim balkonie. Jednak zanim zaczną odpoczynek na łonie natury, muszą zmierzyć się z problemem zaplanowania wielogodzinnej podróży, która dla niektórych może okazać się prawdziwą drogą przez mękę. Jak dojechać do naszego celu podróży, aby nie przepłacić i jednocześnie nie stracić chęci do wypoczynku? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Długi weekend majowy w tym roku jest dla nas wyjątkowo łaskawy. Szczęściarze, którzy już wcześniej mieli pomysł na to, jak go wykorzystać, wzięli w pracy trzy dni wolnego i dzięki temu będą mogli rozkoszować się majówką naprawdę długo. Zatem kiedy ustaliliśmy już miejsce wypoczynku, pozostają nam szybkie zakupy, pakowanie i można ruszać. No właśnie, pytanie tylko czym?
Samochodem ruszyć w Polskę…
Przed załadowaniem bagażnika samochodu, warto spojrzeć na mapę warunków drogowych, zamieszczoną na stronie GDDKiA. Już jej pobieżne prześledzenie może przyprawić nas o ból głowy. Nieustanne roboty drogowe, wiele zwężeń i niekończące się objazdy zniechęcają do wyjazdu samochodem. Jak dowiadujemy się ze strony GDDKiA, największe utrudnienia czekają kierowców, którzy wybiorą się w podróż krajową jedynką z Katowic do Gdańska. Tam wciąż prowadzone są roboty drogowe na odcinku Łęczyca-Zgierz, czego skutkiem jest ruch wahadłowy pojazdów. Remonty odczują także ci, którzy pojadą w kierunku Augustowa drogą 61. Na niej od kilku miesięcy prowadzony jest remont nawierzchni na odcinku 1km, co skutkuje zwężeniem drogi po obu stronach jezdni. W cierpliwość będą musieli uzbroić się kierowcy, którzy wybiorą krajową siódemkę, jadąc z Warszawy do Gdańska. Na czternastokilometrowym odcinku Kalsk - Miłomłyn trwa budowa drogi, dzięki czemu tworzą się gigantyczne korki. Podobna sytuacja ma miejsce w okolicach miejscowości Studzianki w drodze z Warszawy do Wrocławia (droga krajowa numer 8), gdzie przez 21 km trwa wymiana nawierzchni. Problem mogą mieć także ci, którzy wybierają się do Rzeszowa. Na DK4 występują utrudnienia w ruchu za sprawą budowy obwodnicy Tuczemp i Jarosławia. Sprawna jazda Wrocławian w kierunku Olsztyna będzie zakłócona, ponieważ na krajowej piętnastce jest dość dużo utrudnień, związanych z budową dróg i remontem starej nawierzchni, na co powinny uważać majówkowicze, planując swój wypoczynek na Mazurach.
Czas na kolej!
- Pociągiem podróżuje się wygodniej. Nasze pociągi kategorii TLK, Express InterCity są objęte pełną rezerwacją miejsc. Dowiozą nas do centrum miast, a i sama podróż jest komfortowa, gdyż w wagonach możemy się swobodnie poruszać i wykonywać jednocześnie szereg innych czynności - zapewnia w rozmowie z naTemat rzeczniczka prasowa PKP Intercity, Małgorzata Sitkowska.
PKP: Przewóz rowerów
Niezłożony i nieopakowany rower możemy przewieźć odpłatnie niezłożony i nieopakowany rower: a) w pociągu TLK – (w klasie 2) w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów, na miejscu do tego wyznaczonym, a w przypadku braku takiego wagonu - w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu, pod warunkiem, że nie są to wagony sypialne i kuszety.
b) w pociągach EC, EIC, Ex wyłącznie w wagonach klasy 2 przystosowanych do przewozu rowerów, na miejscu do tego przeznaczonym.
Z możliwości przewozu roweru wyłączone są wagony klasy 1 pociągów TLK, jak również wagony sypialne i z miejscami do leżenia (kuszetki).
Na naszej stronie www pasażerowie mogą zapoznać się z wykazem pociągów, w których kursują specjalne wagony przystosowane do przewozu rowerów.
Pociąg jest dobrą alternatywą na podróż w różne zakątki Polski. Tam gdzie urywają się polskie autostrady, ciągną się tory, którymi dojedziemy do wielu turystycznych miejsc w naszym kraju. Gdańsk, Kraków, Zakopane - przewiduje się, że te kierunki będą cieszyć się największą popularnością wśród Polaków podczas weekendu majowego. Jak się okazuje, PKP wychodzi turystom naprzeciw i uruchomi 18 dodatkowych składów na najpopularniejszych trasach. Dla tych, którzy chcą tanio spędzić majówkę, PKP Intercity przygotowało internetową ofertę Super Biletu. Jest to pula biletów w obniżonej cenie na przejazdy na trasie powyżej 50 km. Szczęściarze mogą je kupić już za 29 złotych. I nie jest to żart. Po wyczerpaniu tych miejsc można je nabyć kolejno za 39, 59 i 79 złotych. Co ważne, ceny te obejmują również rezerwację miejsc, co oznacza, że mamy pewność, że nie czeka nas podróż, którą spędzimy, siedząc w wąskich korytarzach pociągu na bagażu.
- Nasze pociągi w 90% cechuje punktualność. Pasażerowie mogą w Internecie monitorować obłożenie miejsc w pociągach - mówi Małgorzata Sitkowska. Jak udało nam się dowiedzieć z infolinii PKP, obłożenie składów podczas długiego weekendu, nie jest, na chwilę obecną, duże. I tak, na przykład, miejsca w pociągu na podróż 2 maja z Warszawy do Gdańska o godz. 17.10 są zajęte w 20% (II klasa) i 6% (I klasa).
Co ważne, do pociągu, można ze sobą zabrać naszego psa czy kota. - Dorosły podróżny może przewieźć jednego psa w wagonie klasy 1 lub 2 klasy, jeżeli między innymi posiada ważny bilet na jego przewóz oraz aktualne świadectwo szczepienia - mówi dla naTemat Małgorzata Sitkowska. Jak udało nam się dowiedzieć, opłata za jego przewóz wynosi 15,20 złotych.
Jeśli marzą nam się wyprawy rowerowe, to na stronie PKP, pasażerowie mogą zapoznać się z wykazem pociągów, w których kursują specjalne wagony przystosowane do przewozu dwóch kółek.
Tanie loty kuszą
Osobom, które wolą ekonomiczniejsze rozwiązanie, z pomocą przychodzą tanie linie lotnicze. Pojawienie się na polskim rynku marki OLT Express zrewolucjonizowało branżę lotniczą w Polsce, dzięki czemu podróż samolotem między miastami w naszym kraju jest niezwykle tania. Za lot z Warszawy do Wrocławia 30 kwietnia, zapłacimy w taryfie ekonomicznej jedynie 99 złotych. Nieco drożej wyniesie nas lot z Gdańska do Rzeszowa w dniu 1 maja - wtedy nasz stan konta w
banku będzie musiał stopnieć o 249 złotych. Bilety na loty do różnych miast w Polsce nadal są dostępne w ofercie OLT. Problem pojawia się, jeśli chcemy zabrać zwierzęta: - Małe koty i psy mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej, o ile ktoś zgłosi taki zamiar podczas dokonywania rezerwacji. Przewóz zwierząt podlega opłacie w wysokości 50 złotych - zostaliśmy poinformowani przez pracownika firmy.
A więc…?
Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto sprawdzić ofertę różnych przewoźników. Być może okaże się, że jadąc na majówkę, oszczędzimy nieco pieniędzy, zyskując przy tym komfort i czas. O ile podróż samochodem ma wiele plusów i dzięki niej jesteśmy niejako niezależni, o tyle może ona okazać się dla nas męczarnią. Może więc warto pomyśleć nad samolotem czy też pociągiem?
Pociągiem podróżuje się wygodniej. Nasze pociągi kategorii TLK, Express InterCity są objęte pełną rezerwacją miejsc. Dowiozą nas do centrum miast, a i sama podróż jest komfortowa, gdyż w wagonach możemy się swobodnie poruszać i wykonywać jednocześnie szereg innych czynności