
Samochodem ruszyć w Polskę…
Przed załadowaniem bagażnika samochodu, warto spojrzeć na mapę warunków drogowych, zamieszczoną na stronie GDDKiA. Już jej pobieżne prześledzenie może przyprawić nas o ból głowy. Nieustanne roboty drogowe, wiele zwężeń i niekończące się objazdy zniechęcają do wyjazdu samochodem. Jak dowiadujemy się ze strony GDDKiA, największe utrudnienia czekają kierowców, którzy wybiorą się w podróż krajową jedynką z Katowic do Gdańska. Tam wciąż prowadzone są roboty drogowe na odcinku Łęczyca-Zgierz, czego skutkiem jest ruch wahadłowy pojazdów. Remonty odczują także ci, którzy pojadą w kierunku Augustowa drogą 61. Na niej od kilku miesięcy prowadzony jest remont nawierzchni na odcinku 1km, co skutkuje zwężeniem drogi po obu stronach jezdni. W cierpliwość będą musieli uzbroić się kierowcy, którzy wybiorą krajową siódemkę, jadąc z Warszawy do Gdańska. Na czternastokilometrowym odcinku Kalsk - Miłomłyn trwa budowa drogi, dzięki czemu tworzą się gigantyczne korki. Podobna sytuacja ma miejsce w okolicach miejscowości Studzianki w drodze z Warszawy do Wrocławia (droga krajowa numer 8), gdzie przez 21 km trwa wymiana nawierzchni. Problem mogą mieć także ci, którzy wybierają się do Rzeszowa. Na DK4 występują utrudnienia w ruchu za sprawą budowy obwodnicy Tuczemp i Jarosławia. Sprawna jazda Wrocławian w kierunku Olsztyna będzie zakłócona, ponieważ na krajowej piętnastce jest dość dużo utrudnień, związanych z budową dróg i remontem starej nawierzchni, na co powinny uważać majówkowicze, planując swój wypoczynek na Mazurach.
- Pociągiem podróżuje się wygodniej. Nasze pociągi kategorii TLK, Express InterCity są objęte pełną rezerwacją miejsc. Dowiozą nas do centrum miast, a i sama podróż jest komfortowa, gdyż w wagonach możemy się swobodnie poruszać i wykonywać jednocześnie szereg innych czynności - zapewnia w rozmowie z naTemat rzeczniczka prasowa PKP Intercity, Małgorzata Sitkowska.
PKP: Przewóz rowerów
Niezłożony i nieopakowany rower możemy przewieźć odpłatnie niezłożony i nieopakowany rower:
a) w pociągu TLK – (w klasie 2) w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów, na miejscu do tego wyznaczonym, a w przypadku braku takiego wagonu - w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu, pod warunkiem, że nie są to wagony sypialne i kuszety.
b) w pociągach EC, EIC, Ex wyłącznie w wagonach klasy 2 przystosowanych do przewozu rowerów, na miejscu do tego przeznaczonym.
Z możliwości przewozu roweru wyłączone są wagony klasy 1 pociągów TLK, jak również wagony sypialne i z miejscami do leżenia (kuszetki).
Na naszej stronie www pasażerowie mogą zapoznać się z wykazem pociągów, w których kursują specjalne wagony przystosowane do przewozu rowerów.
Jeśli marzą nam się wyprawy rowerowe, to na stronie PKP, pasażerowie mogą zapoznać się z wykazem pociągów, w których kursują specjalne wagony przystosowane do przewozu dwóch kółek.
Osobom, które wolą ekonomiczniejsze rozwiązanie, z pomocą przychodzą tanie linie lotnicze. Pojawienie się na polskim rynku marki OLT Express zrewolucjonizowało branżę lotniczą w Polsce, dzięki czemu podróż samolotem między miastami w naszym kraju jest niezwykle tania. Za lot z Warszawy do Wrocławia 30 kwietnia, zapłacimy w taryfie ekonomicznej jedynie 99 złotych. Nieco drożej wyniesie nas lot z Gdańska do Rzeszowa w dniu 1 maja - wtedy nasz stan konta w
Pociągiem podróżuje się wygodniej. Nasze pociągi kategorii TLK, Express InterCity są objęte pełną rezerwacją miejsc. Dowiozą nas do centrum miast, a i sama podróż jest komfortowa, gdyż w wagonach możemy się swobodnie poruszać i wykonywać jednocześnie szereg innych czynności
Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto sprawdzić ofertę różnych przewoźników. Być może okaże się, że jadąc na majówkę, oszczędzimy nieco pieniędzy, zyskując przy tym komfort i czas. O ile podróż samochodem ma wiele plusów i dzięki niej jesteśmy niejako niezależni, o tyle może ona okazać się dla nas męczarnią. Może więc warto pomyśleć nad samolotem czy też pociągiem?