Matura to bzdura? "Zawodówki" wracają do łask

Praktyki w szkole zawodowej
Praktyki w szkole zawodowej Fot. Wojciech Habdas / Agencja Gazeta
Szkoły zawodowe znowu są na topie. Zamiast iść do liceum, które kończy się maturą, uczniowie coraz częściej wybierają naukę konkretnego fachu - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".


- Co roku przeprowadzamy ankiety, w których pytamy uczniów o plany. W ostatnich latach zauważyliśmy, że większość wybiera się do szkół zawodowych - mówi cytowana przez "GW" Agata Szumińska, dyrektorka Gimnazjum nr 7 w Bydgoszczy. Szkoła ta to prawdziwy ewenement. W tym roku wszyscy uczniowie trzeciej klasy gimnazjum będą bowiem składali podania do "zawodówki".

Rośnie przestępczość w szkołach. Państwo nie potrafi powstrzymać fali przemocy


W ankiecie przeprowadzonej przez wydział oświaty w powiecie słupskim aż 896 spośród 1302 gimnazjalistów zadeklarowało, że idzie do technikum lub szkoły zawodowej. - Uważają, że to da większą możliwość znalezienia pracy - mówi Malwina Noetzel-Wszałkowka, rzeczniczka prezydenta Słupska.

Także w Poznaniu gimnazjaliści są bardziej zainteresowani kształceniem w szkole zawodowej niż w liceum. Jeszcze trzy lata temu było 69 pierwszych klas w liceach ogólnokształcących. Teraz jest ich 57. Powodem jest nie tylko niż demograficzny, ale także zmiana preferencji uczniów.

Walczą o historię w liceach, a sami na studia historyczne przyjmują bez matury z historii

- Sytuacja na rynku pracy pokazuje, ze faworyzowani są ci, którzy mają konkretny zawód - tłumaczy w "Gazecie Wyborczej" Krzysztof Bielicki z bydgoskiego kuratorium oświaty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki