W Szwecji rekrutowali bojowników ISIS
W Szwecji rekrutowali bojowników ISIS Fot. Niklas Morberg / flickr.com / http://bit.ly/1k3c265 / CC BY-SA 2.0

W Szwecji działać może Państwo Islamskie - poinformował władze i kontrwywiad Urząd Pracy. Ludzie kierujący w kraju firmami ułatwiającymi znalezienie zatrudnienia przez imigrantów z Afryki, Azji i z Bliskiego Wschodu mieli namawiać ich do wstąpienia w szeregi terrorystów.

REKLAMA
Choć nie wiadomo na ile rozpowszechniony w kraju był to proceder, szwedzkie władze rozwiązały umowy z wszystkimi firmami oferującymi takie usługi. Ich właściciele są podejrzewani także o korupcję, o ułatwianie zdobycia pracy tym imigrantom, którzy zapłacili za to dodatkowe pieniądze.
W Szwecji ludzie, którzy przyjeżdżają z Afryki, z Azji czy z Bliskiego Wschodu mają zapewnione korzystne warunki znalezienia zatrudnienia. Pomocą objętych było 32 tysiące imigrantów. Nie wiadomo ilu udało się nakłonić do podróży do Państwa Islamskiego.
W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że Szwecja zamierza zmienić prawo tak, by zezwalało na wysyłanie i osiedlanie imigrantów na północy kraju. Na południu, w okolichach Sztokholmu i Malmö, jest ich już za dużo. - Musimy zmienić prawo, by odpowiedzialność spoczywała na wszystkich gminach - powiedziała minister Ylva Johansson.
Szwecja, jak pisał niedawno Michał Gąsior, zajmuje pierwsze miejsce w gronie państw OECD pod względem liczby azylantów na milion mieszkańców - 5,7 tys. Jeśli chodzi o liczbę obywatelstw nadawanych imigrantom, jest drugim państwem w Europie. W 10-milionowej Szwecji mieszkają reprezentanci 200 narodowości. Aż 17 proc. mieszkańców ma obce pochodzenie. Dwa lata temu do Szwecji przyjechało 100 tys. gości, zaś w 2013- 86 tys. Większość z nich to uchodźcy z Syrii. Szacuje się, że w tym roku może ich przybyć kolejne 90 tys.
Źródło: forsal.pl