Kociak, matka Polka, a może skandalistka? „Uwikłane w płeć” – w Łodzi rusza wystawa w ramach Foto Festiwalu

W ramach wystawy "Uwikłane płeć" pokazane zostaną prace Natalii LL mat.prasowe
Maj jest nie tylko miesiącem miłości, kwitnących kasztanowców i matur, ale także fotografii. Miłośnicy odbitek i klisz nie będą próżnować, w połowie maja rusza festiwal w Krakowie, za to ten weekend należy do Łodzi. W ramach Foto Festiwalu już po raz jedenasty odbędą się wystawy, spotkania i warsztaty, a także konsultacje dla młodych fotografów. Warto tam być.

Łódź w ten weekend nie pójdzie spać. Ruszyła jedenasta edycja Foto Festiwalu. Choć pierwsze spotkania i wystawy już za nami, to dopiero na dziś zaplanowane jest wielkie otwarcie, w ramach którego poznamy laureata Grand Prix festiwalu. W szranki stanie dwunastu fotografów z całego świata, w tym dwóch Polaków – Tomasz Lazar i Jakub Karwowski. Po uroczystym wręczeniu nagród, zostanie otwarta wystawa prezentująca prace wszystkich laureatów. Grand Prix to jednak tylko jeden z sześciu bloków festiwalu. Cóż, Łódź nie lubi próżnować, i z roku na rok rozszerza swoją ofertę.

Szczegółowy program festiwalu

Program tegorocznego festiwalu obfituje w wydarzenia typu „nie do przegapienia”. Jednak moją szczególną uwagę zwróciła wystawa „Uwikłane w płeć”, która jest prezentacją ponad 150 fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich. Wśród prac znajdują się zdjęcia m.in. Zbigniewa Libery, Natalii LL czy Tadeusza Rolke. Wystawa poprzez pokazanie różnych wcieleń kobiety, jest próbą znalezienia jej miejsca we współczesnym świecie. „Uwikłane w płeć” to propozycja dla mocno zaangażowanych. Tym, którzy nie czują w sobie tego „nerwiku” zapewne przypadnie do gustu blok „I network”, który skupia wokół siebie wystawy, spotkania i projekcje oparte wokół idei współpracy i budowania społeczności. Cykl prezentuje różne formy współdziałania i stara się odpowiedzieć na pytanie, czy jest na nie miejsce w sztuce. W ramach bloku „I network” odbędzie się wystawa „Obraz zmian”, spotkanie z członkami kolektywu Sputnik Photos i prezentacje „Collective space”.

Łódź popłynie fotografią, a Warszawa zabawi się nad Wisłą. Zobacz co będzie się działo

Festiwal foto to nie tylko spotkanie dla miłośników fotografii, ale przede wszystkim dla tworzących ją artystów. Na tegorocznym festiwalu po raz pierwszy za darmo rusza poradnia fotograficzna, w ramach której będzie można skonsultować swoje portfolio ze znanymi artystami i kuratorami, oraz zdobyć niezbędne kontakty. Młodzi artyści będą mogli również wziąć udział w szeregu spotkań w ramach klas mistrzowskich. Przez kilka dni najlepsi z nich będą mieli niepowtarzalną okazję szkolić swoje umiejętności pod okiem Simon'a Norfolk'a, wielokrotnego zdobywcy World Press Photo. W majowej Łodzi znajdzie się też gratka dla lomo hipsterów. W ramach cyklu Lomografia Maj Dear powstanie Lomosćina, odbędą się Lomospacery oraz specjalny konkurs dla fanów aparatów analogowych o niskiej jakości. W Łodzi nie można się nudzić, a już na pewno nie w ten weekend. Ruszajcie na Foto Festiwal 2012!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...