WP idzie na giełdę. Jeśli się uda, udziałowcy serwisu wejdą na listy najbogatszych

Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski 16 lat temu zaczynał internetowy biznes od poczty elektronicznej
Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski 16 lat temu zaczynał internetowy biznes od poczty elektronicznej YouTube.com / IAB
Wirtualna Polska planuje wejście na giełdę. Jeśli się uda, zajmie drugie miejsce na liście największych notowanych spółek medialnych. To jedyny tak duży portal, za którym nie stoi wielka grupa.


Dzięki opublikowanym w prospekcie giełdowym danym, wiemy jak stoi biznes internetowy w Polsce. Może dziwić, że aż tak słabo – największy portal z 15,6 mln użytkowników generuje jedynie 216 mln złotych rocznie wpływów. Osiągany zysk brutto jest już przyzwoity i wynosi 38 mln zł.


– WP nie porywa swoją historią biznesową. Jak określić na czym zarabia? Na zasypywaniu użytkowników niechcianą reklamą – ocenia Marcin Przasnyski, szef portalu Stockwatch.pl, analizującego wydarzenia na polskiej giełdzie. Chodzi o to, że ponad połowa wpływów WP, 117 mln zł, pochodzi z reklam wyświetlanych na stronach portalu, a na drugim miejscu są reklamy w poczcie elektronicznej.

Jakie ceny?

Cena emisyjna zostanie ustalona na podstawie tzw. budowy księgi popytu (book-building) i poznamy ją najpóźniej 24 kwietnia. W aneksie do prospektu określono cenę maksymalną na poziomie 37 zł. Tej ceny nie może przekroczyć cena emisyjna. Przy cenie maksymalnej wartość całej spółki wyniesie 1,24 mld zł. Czytaj więcej

źródło: Money.pl
Przasnyski twierdzi też, że taki model zarabiania jest schyłkowy i staroświecki. Przywołuje przypadek Yahoo, którego szefowa staje na głowie, aby wymyślić nowe sposoby wciągania użytkowników we wspólny biznes: rekomendowanie produktów finansowych, współpraca z dużymi sklepami internetowymi czy serwisami oferującymi zniżki. – Nie ma innej drogi. W 2009 roku Onet miał podobne przychody jak dziś WP. To pokazuje, że rynek prostej reklamy internetowej zatrzymał się i zjada własny ogon, bo jak długo można obniżać koszt dotarcia do klienta? – dodaje Przasnyski.
Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski o biznesie internetowym

Wirtualna Polska chce być miejscem, które daje rekomendację ofert e-commerce. Model, który jest znany z prasy kobiecej, my od kilku miesięcy z powodzeniem wykorzystujemy w internecie. Spółka z jednej złotówki generuje 45 groszy EBITDA i 36 groszy czystej gotówki

Amerykański sen
Mimo to, inwestorzy pożądają Wirtualnej Polski na giełdzie. To młody, internetowy biznes, a od tego, jak zostanie przyjęty i wyceniony, zależy powodzenie innych internetowych przedsięwzięć. Jednocześnie WP ceni się bardzo wysoko. Według maksymalnej wyceny akcji, grupa warta byłaby 1,6 mld złotych. Zgodnie z popularnym biznesowym standardem cena/zysk, okazuje się, że WP jest warte 40 razy tyle, co jej roczny zysk. Tak wysoko ceni się notowany na Wall Street Facebook. Tylko czy WP to w sensie biznesowym polski Facebook?

Inna sprawa, że udziałowcy spółki muszą już znaleźć bogatego inwestora. Eksperci rynków finansowych uważają, że bez poważnych inwestycji czy wsparcia dużej grupy medialnej WP byłaby skazana na stagnację. Za Onetem stoi Ringier Axel Springer, a za Gazeta.pl – Agora, wydawca „Gazety Wyborczej”. Natomiast za Wirtualną Polską jest trzech kumpli z SGH.


W internetowym tercecie Michał Brański, twórca Pudelka, zajmuje się mediami i kreowaniem nowych serwisów. Krzysztof Sierota stoi za kulisami portalu, dbając o stronę technologiczną oraz IT. Z kolei Jacek Świderski odpowiada za finanse przedsięwzięć, jest twarzą firmy przed inwestorami.
Nowi najbogatsi
Ich historia dowodzi, że nowi polscy miliarderzy wkrótce będą się rekrutować z branży internetowej. Podobnie jak w USA, gdzie na listach najbogatszych obok guru giełdy Warrena Buffetta czy rodziny Waltonów od sklepów Wallmart figuruje założyciel Facebooka Mark Zuckerberg czy współtwórca Twittera Jack Dorsey.

Kiedy 16 lat temu zakładali O2.pl, czyli serwis dostarczający usługę kont e-mailowych, na rynku mieli właściwie trzech liczących konkurentów: Polbox, Wirtualną Polskę i Onet. Każda z tych firm ograniczała klientom wielkość przesyłanych maili. O2.pl zaoferowało najwięcej bajtów i zgarnęło pulę użytkowników rozrastającego się internetu.

Dlaczego to ważne? Bo reklamy w darmowej poczcie elektronicznej były wtedy pierwszym i bardzo dochodowym interesem. Sklepy internetowe płacą za dotarcie do klientów więcej niż telekomy, firmy ubezpieczeniowe i producenci leków. Reklama ma być wycelowana dokładnie w zainteresowania klientów poczty. Narzędzia internetowe pozwalają na śledzenie aktywności internauty, a następnie podtykanie mu pod nos ofert produktów, którymi niedawno się interesował. Zarazem ludzie nie lubią zmieniać swoich adresów poczty, więc raz złapani w sidła portalu zostają z nim na lata.

W 2003 roku stworzyli również komunikator internetowy Tlen. Po zyskaniu pierwszego miliona użytkowników zmienili serwis pocztowy w portal internetowy. Ten z biegiem lat był wzbogacany o kolejne serwisy, z których wiele pod względem zainteresowania internautów okazało się strzałem w dziesiątkę. Na przykład Wrzuta.pl, stworzona na wzór światowego YouTube.com, albo plotkarski Pudelek, wzorowany na amerykańskim blogu TMZ.com.
Michał Brański o powstaniu Pudelka

Kiedyś przez ramię swojej żony podpatrzyłem, jak zaczytuje się w informacjach o życiu gwiazd. Serwisy publikujące albo wychwytujące takie newsy z innych mediów działały już w USA. Przyznam, że podchwyciłem pomysł.

Jak podbili Polskę… wirtualną
Po raz pierwszy próbowali sprzedać biznes w 2012 roku. Gdy nie znalazł się kupiec indywidualny, chcieli wejść na giełdę. Także bez powodzenia. Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem okazała się wojna w branży telekomunikacyjnej i kłopoty Telekomunikacji Polskiej. Po stratach za 2012 roku w lutym spółka ogłosiła, że gotowa jest sprzedać Wirtualną Polskę. Od tamtej pory snuli plany przejęcia kilkukrotnie większego konkurenta.

Potrzebne 375 mln wyłożył fundusz inwestycyjny Innova Capitals (stoją za nim amerykańskie banki i instytucje finansowe), stawiając jednak warunek. Świderski, Brański i Sierota pozostaną w firmie i zaangażują się w budowę największego portalu internetowego w Polsce. – To było jak cyrograf. Siedzieliśmy w biznesie po szyję, ryzykując cały dotychczas posiadany majątek – wspominał Świderski.

Czuli się jak Zygmunt Solorz-Żak, Mariusz Walet i Jan Wejchert w momencie gdy uruchamiali swoje prywatne stacje telewizyjne. Wtedy też mało kto wierzył, że stworzą coś, co będzie mogło konkurować z telewizją państwową. – Chcemy produkować własne filmy, seriale i programy publicystyczne. Gdy dorośnie pokolenie dzisiejszych 14-15-latków, większość Polaków będzie już oglądała telewizję w internecie – mówił w rozmowie z "Wprost" Michał Brański. – Być może wtedy kupimy jakąś telewizję – odgrażał się.
Z niemal 16 milionami użytkowników Wirtualna Polska jest największym medium w naszym internecie. Udał się punkt pierwszy. Jak się sprzeda na giełdzie? Jeśli planowany na 8 maja debiut wypali, każdy z założycieli holdingu mógłby swobodnie wskoczyć na listę najbogatszych Polaków z majątkiem wycenianym na ok. 170 mln zł na głowę. Całkiem nieźle.

Napisz do autora: tomasz.molga@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy