"Spudlanie świata daje dobre pieniądze" - napisał Jarosław Kuźniar. A Antyweb bierze prospekt o2 pod lupę

o2.pl
Podatki płacone na Cyprze, pracownicy zatrudniani na umowę o dzieło, a kilkanaście milionów złotych przychodów czerpanych z reklam mailowych znanego szerzej jako… spam. Dzień po konferencji założycieli grupy o2, która wybiera się na giełdę, prospekt emisyjny firmy został dokładnie obejrzany. I wychodzą z niego ciekawe rzeczy.


Tak jak Ameryka żyła niedawno debiutem giełdowym Facebooka, tak dzisiaj technologiczna (i nie tylko!) Polska żyje debiutem firmy o2.pl Michała Brańskiego, Jacka Świderskiego i Krzysztofa Sieroty.

Jarosław Kuźniar na Twitterze

Spudlanie świata daje dobre pieniądze. CZYTAJ WIĘCEJ


Tak. Są też takie komentarze, Pudelek a wraz z nim całe o2 podpadło wielu osobom. Ale branża technologiczna nie kieruje się emocjami, ale patrzy na liczby w prospekcie emisyjnym.

Na uwagę zasługuje szczególnie analiza Marcina Przasnyskiego opublikowana na znanym serwisie Antyweb.

Więcej: Właściciel Pudelka wchodzi na giełdę. Facebook poniósł tam klęskę, czy to samo czeka o2?

Polski portal z cypryjskimi papierami

Z tekstu dowiadujemy się między innymi, że właściciele o2 jakoś nie przekonali się do polskiego systemu podatkowego. Swoje akcje posiadają poprzez spółki na Cyprze. Na wynagrodzenia pracowników o2 wydała w zeszłym roku ponad 5 milionów złotych. Ale na ZUS poszło tylko 400 tysięcy. Pudelek trzyma pracowników na umowach o dzieło.

Przasnyski zwraca uwagę na kilka innych rzeczy. Wskazuje, że o2 nie ujawnia, na jakie zakupy chce wydać kilkadziesiąt, pozyskanych z giełdy milionów. Jakieś pomysły co by to mogło być?- napisał Antyweb. Tak, my mamy jeden. Na rynku mówi się o serwisie Filmweb.


Czytaj też: Kuba Wojewódzki atakuje Pudelka. Chce zdemaskować jego twórców

Z ciekawostek dowiadujemy się, że dużą część przychodu firma generuje na mailingu (17,6 milionów złotych). Jeszcze więcej z reklamy display (ponad 27 milionów złotych).

Do czynników ryzyka autor zalicza spór o2 z Urzędem Celnym.

Nie dalej jak dwa miesiące temu do spółki dobrał się Urząd Celny, który prowadzi postępowanie karno- skarbowe w sprawie jednego z klientów reklamowych – którego nazwy nie podano – o reklamę gier hazardowych. O2 wymienia to jako jedno z ryzyk, lecz nie podaje wielkości ewentualnej kary i nie utworzyła na nią rezerwy, choć pisze, że konsekwencje byłyby istotne – w języku finansowym oznacza to więcej niż 10 proc. kapitałów własnych, czyli ponad 7 mln zł. CZYTAJ WIĘCEJ


Brzmi groźnie. Tym bardziej, że perspektywy finansowe są w prospekcie nieco niejasne.

Są okruchy informacji finansowych wg stanu na koniec maja br. Zysk okresu bieżącego, czyli styczeń- maj to już tylko 3 mln zł. Bez komentarza trudno dociekać, czy oznacza to spadek rok do roku, czy też działa już tarcza podatkowa, ale przynajmniej na oko jest wyhamowanie. Spadł też stan kasy: na koniec zeszłego roku wynosił 7,9 mln zł, teraz tylko 3,1 mln zł. CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców

DADHERO

0 0Osiem rzeczy, których nauczyła mnie 11-letnia córka
0 0Czemu to trwało tyle lat?! W końcu ktoś stworzył adidasy, w których można chodzić całą zimę
0 07 rzeczy, które sprawiają, że Kaczyński ma ból głowy po wyborach. Nie będzie świętowania
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię