Nie ma psychiatrów
Dlaczego tak niewielu lekarzy uczestniczy w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu? Zdaniem naszego rozmówcy główny powód to brak psychiatrów, a także nikłe zainteresowanie lekarzy tej specjalizacji leczeniem osób uzależnionych. A lekarz jest niezbędny, żeby zastosować skuteczne leczenie biologiczne u osoby uzależnionej.
– Skuteczne leczenie uzależnienia od alkoholu to takie leczenie, w którym neuropsychofarmakoterapia wspomagana jest dobrze prowadzoną psychoterapią. Sama psychoterapia nie gwarantuje sukcesu, a nawet można powiedzieć, że bez farmakoterapii ten sukces nie jest możliwy do osiągnięcia – uważa profesor.
W arsenale narzędzi farmakologicznych – także u nas w kraju są dostępne leki, które wspomagają leczenie uzależnienia od alkoholu i leczenie ogólno-psychiatryczne – zwłaszcza, że zgodnie ze współczesną wiedzą 37% osób uzależnionych od alkoholu ma drugą chorobę psychiczną. Problem jest taki, że niewiele jak dotąd jest leków zarejestrowanych we wskazaniu uzależnienie od alkoholu. Natomiast są dostępne leki zalecane przez towarzystwa naukowe w leczeniu uzależnień.
Pijany jak Polak?
Choć
pijaństwo wydaje się takie bardzo polskie, profesor tłumaczy, że to tylko stereotyp i nie różnimy się w tym względzie znacząco od innych nacji – to zdaniem profesora biologiczna skłonność Homo sapiens do uzależnień dotycząca gatunku jako takiego.
Jak podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, uzależnienie od alkoholu jest chorobą przewlekłą, postępującą i śmiertelną. Nie jest możliwe całkowite jej wyleczenie, a jedynie zahamowania narastania jej objawów i szkód zdrowotnych z nią związanych. W świetle nowoczesnej wiedzy uzależnienie od alkoholu jest chorobą wieloczynnikową, bio-psycho-społeczną, uszkadzającą funkcjonowanie człowieka w sferze somatycznej, psychologicznej, społecznej i duchowej. Model leczenia tego schorzenia musi być dostosowany do takiego sposobu postrzegania tej choroby.
Uzależnienia, a w tym uzależnienie od alkoholu to coraz większy problem, który wymaga pilnych działań. Osoby uzależnione nie tylko są obciążeniem dla swoich rodzin. Zdaniem profesora, uzależnienia istotnie obciążają też kieszeń podatników, ponieważ człowiek uzależniony m.in. generuje koszty z powodu np. nieobecności w pracy czy wymaga nakładów na leczenie
skutków zdrowotnych związanych z przyjmowaniem substancji, od której jest uzależniony.