Biedroń dobił targu z Kopacz. Dostanie od rządu środki na mieszkania komunalne, kulturę w mieście i obwodnicę Słupska

Słupsk Roberta Biedronia dostanie dodatkowe pieniądze od rządu.
Słupsk Roberta Biedronia dostanie dodatkowe pieniądze od rządu. Fot. KPRM
Pomimo krytycznych głosów Ewa Kopacz zdecydowała się na specjalne traktowanie Słupska rządzonego przez Roberta Biedronia. Miasto dostanie od rządu pieniądze na mieszkania socjalne i komunalne oraz na instytucje kultury. Powstanie także obwodnica miasta. Teraz pozostaje tylko czekać aż w kolejce ustawią się inne miasta.


Robert Biedroń ostatnie tygodnie spędził na lobbowaniu za przyznaniem Słupskowi bezzwrotnej pomocy finansowej ze strony rządu. To efekt przegranego sporu przed Sądem Arbitrażowym, który nakazał miastu zapłacić 24,5 mln zł wykonawcy aquaparku, który zaczęły budować poprzednie władze. Więcej o sytuacji Słupska można przeczytać w reportażu z miasta rządzonego przez Roberta Biedronia.


Po spotkaniu z Ewą Kopacz, które odbyło się w czwartek wieczorem, prezydent ogłosił szczegóły porozumienia, które składa się z trzech elementów – podaje Polskie Radio. Pierwszy to wsparcie rządu dla programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Jak wielokrotnie wskazywał Biedroń w mieście brakuje ok. 1,5 tys. mieszkań. Drugi element wsparcia to pieniądze dla siedmiu słupskich instytucji kultury. Trzeci to budowa obwodnicy miasta, którą obiecał jeszcze w 2008 r. Donald Tusk.


Dzięki temu miast będzie miało środki na spłacenie zobowiązań wobec wykonawcy aquaparku. W piątkowe przedpołudnie Biedroń spotka się jeszcze z minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak. Będzie walczył o wybudowanie drugiego toru linii kolejowej Słupsk-Gdynia.


O sytuacji finansowej Słupska pisałem w tym tekście, uzasadniając dlaczego miast nie powinno dostać ekstra środków od państwa. Robert Biedroń odziedziczył problem po poprzednikach, ale startując musiał wiedzieć o tym niebezpieczeństwie. Musiał też wiedzieć, że miasto i bez wyroku jest mocno zadłużone (ok. 275 mln zł, przy dochodach w 2015 r. 488 mln zł). Mimo to w swoim programie wyborczym obiecał ambitny program inwestycji. I to właśnie one są zagrożone, a nie bieżące funkcjonowanie miasta. Bo jeśli Słupsk przekroczy wyliczony przez Regionalną Izbę Obrachunkową limit, będzie musiał wprowadzić plan naprawczy, polegający przede wszystkim na zatrzymaniu inwestycji.

Źródło: Polskie Radio

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi