Jeden klepie biedę, inny ma świetne dochody. Ile powinien zarabiać lekarz?

Nie wszyscy lekarze dużo zarabiają
Nie wszyscy lekarze dużo zarabiają Lou Oates / shutterstock
Naczelna Rada Lekarska chce, żeby zagwarantowano lekarzom ustawowo płacę minimalną. Dla specjalisty miałyby to być trzy średnie krajowe brutto.


Wysokość lekarskich płac jest bardzo zróżnicowana. Są lekarze, którzy zarabiają naprawdę bardzo dobrze. Są też tacy, których płaca brutto nie przekracza 3 tys. zł. Ci, którzy zarabiają najmniej, bardzo często podejmują pracę w kilku miejscach lub biorą dodatkowe dyżury, żeby jakoś związać koniec z końcem. Nie jest to jednak ani komfortowa sytuacja dla lekarza, ani bezpieczna dla pacjenta. Stąd postulat samorządu lekarskiego o płacę minimalną.


Strajk nie jest dobry
Ostatnio medyczne grupy zawodowe za pomocą strajków próbowały poprawić swoją sytuację zarobkową. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dr Macieja Hamankiewicza, nie jest to odpowiedni sposób na uzyskanie podwyżek wynagrodzeń. Dlatego samorząd lekarski zdecydował się na rozmowy z resortem zdrowia o płacy minimalnej dla lekarzy.

dr Maciej Hamankiewicz
prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Minimalny próg wynagradzania lekarzy stosowany jest w Niemczech. Taki próg stosowany jest też w Polsce, tyle, że w stosunku innej grupy zawodowej. Sędziowie mają ustalone minimalne wynagrodzenie.

Sytuacja finansowa lekarzy poprawiła się w ostatnich latach. Niektórzy zaczęli zarabiać bardzo dużo, choć w wielu przypadkach odbywa się to kosztem zdrowia i rodziny. Jednak niektórzy mimo odpowiedzialnej profesji nadal klepią biedę.

Jak informuje prezes Hamankiewicz, badania przeprowadzone wśród lekarzy wykazały, że trzy czwarte z nich uważa, że dobrze zarabia. Jedna ósma twierdzi, że zarabia bardzo dobrze, natomiast pozostała jedna ósma jest przekonana, że zarabia bardzo źle.

Najbogatsi i najbiedniejsi
Co to znaczy bardzo dobrze? Na początku roku, resort zdrowia przeanalizował zarobki lekarzy z ponad 600 szpitali w Polsce. Z ankiety wynikało, że najwyższe pensje (brutto z dodatkami i dyżurami) mają ordynatorzy w Wielkopolsce – 16 351 zł. Również lekarze z II stopniem specjalizacji zarabiają tutaj najwięcej – 10 122 zł.


Natomiast najgorzej zarabiali ordynatorzy z woj. łódzkiego – 9805 zł, małopolskiego – 9839 zł i śląskiego – 9699 zł.

Jeśli chodzi o lekarzy z II stopniem specjalizacji najmniejsze pensje mieli ci z woj. małopolskiego – 6795 zł i woj. kujawsko-pomorskim – 6234 zł.

Średnia pensja lekarzy z I stopniem specjalizacji to 6710 zł. Najwięcej zarabiali w woj. opolskim – 8410 zł, najgorzej w woj. kujawsko-pomorskim – 5528 zł.

Jak widać jedni mają przysłowiowe kokosy, natomiast inni, z takim samym wykształceniem, doświadczeniem i umiejętnościami zarabiają mało.

Lekarzu pokaż co masz w garażu
Wielu z nas nie wierzy w biednego lekarza i tylko z przekąsem mówi: lekarzu pokaż co masz w garażu. Ale co ma pokazać w garażu lekarz ze specjalizacją z interny pracujący w woj. śląskim w szpitalu, gdy zarabia 3,4 tys. zł brutto? Więcej w tym samym szpitalu zarabia lekarz rezydent (na jego pensje łoży państwo) – 3,8 tys. zł, czyli po zakończeniu rezydentury czeka go obniżka…

Prezes Hamankiewicz uważa, że ustalenie płacy minimalnej może być dobre dla placówek medycznych. Te, które są dobrze zarządzane nie będą miały problemów z czymś takim jak minimalna płaca lekarza, natomiast te źle zarządzane zostaną przez to zmuszone do restrukturyzacji, która koniec końców wyjdzie im tylko na dobre.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl