Koniec z nudą hotelowej scenerii i banalnością ofert all inclusive. Prawdziwy ładunek emocji zapewnią wakacje w plenerze. Ta forma wypoczynku zdobywa coraz więcej zwolenników nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Wszystko dlatego, że nie wiąże się z dużymi wydatkami i daje pełnię swobody. Do wyboru masz wyjazd kempingowy albo liczne, kilkudniowe imprezy muzyczne. Za takimi właśnie wakacjami obstają pisarz Jaś Kapela oraz współzałożycielka marki Local Heroes Areta Szpura. Dzielą się oni swoimi sposobami na efektywny wypoczynek w samym epicentrum wydarzeń.
Mówisz „wczasy w plenerze”, myślisz „młodzież”. Dlaczego? To właśnie za młodu - bardziej od liczby przespanych godzin - liczą się niebanalne doznania. Młodzi ludzie chętniej rezygnują z odpoczynku na rzecz rozrywki albo obowiązków zawodowych. Potwierdzają to badania. Jak wskazał sondaż kalifornijskiego Narodowego Centrum Informacji ds Zdrowia Nieletnich i Młodych Dorosłych (ang. The National Adolescent and Young Adult Health Information Center, NAHIC), właśnie z tego powodu na bakier ze snem jest jedna trzecia amerykańskich dwudziestoparolatków.
A jak jest w Polsce? Młodzi ludzie nad Wisłą śpią gorzej, niż ich rówieśnicy z USA. Wskazują na to badania TNS Polska, przeprowadzone na zlecenie marki Dormeo. W Polsce nie dosypia blisko połowa 18-24-latków. Potwierdza to także w rozmowie z natemat.pl młody polski poeta i pisarz Jaś Kapela. - Praca i zabawa wciąż wygrywają z potrzebą snu – przyznaje.
Tymczasem sen jest niezwykle ważny. - Trzeba spać, żeby mieć siły na życie. 2-3 dni bez snu jest ok, potem zaczynają się schodki, a po dłuższym czasie zaczyna się to odbijać na zdrowiu - fizycznym i psychicznym - mówi Areta Szpura, współzałożycielka marki odzieżowej Local Heroes. - Raz na jakiś czas fajnie zaszyć się na cały dzień w łóżku. Zawsze marzyłam o takim jak z amerykańskiego katalogu - duże łóżko King Size z cal rodzinką poduszek - dodaje.
Wielu marzy odespać zarwane nocy w wakacje. Jednocześnie zaś nie możemy zrezygnować z niebanalnych wrażeń. Podpowiadamy, jak połączyć regenerację z aktywnym wypoczynkiem.
Na festiwal
Jazz, rock, muzyka alternatywna: Przystanek Woodstock, OFF Festival w Katowicach, Czad Festiwal 2015 czy Tauron Nowa Muzyka. Polska oferta festiwalowa zaspokoi tego lata gusta każdego melomana. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy do Polski zjadą się prawdziwe gwiazdy światowej sceny muzycznej. Tego lata zagrają dla nas legenda muzyki elektronicznej Ellen Allien, słynna punk rockowa wokalistka Patti Smith, Tyler the Creator, Linkin Park czy Within Temptation. Czy może być piękniej? - zastanawiasz się. Owszem, jeżeli w przerwach między koncertami zadbasz o regenerację sił.
Nie łudźmy się: druga strona medalu festiwalowej rzeczywistości jest daleka od muzycznej sielanki. Chmary ludzi, hałas i niekończące się kolejki. Pośród tych tłumów - Ty, ze swoim namiotem, śpiworem i karimatą, próbujący uciąć parę chwil drzemki, by mieć siły na kolejny dzień imprezy. Twój entuzjazm spadł na samą myśl o chronicznym niewyspaniu?
Wyspany jak młody biwakowicz
Po nocy na polu namiotowym wcale nie musisz się czuć jak księżniczka (czy książę) na ziarnku grochu. Czasy karimat odchodzą do lamusa, a na rynku możesz znaleźć coraz więcej rozwiązań, które sprawią, że jakościowy sen da się zapewnić także w polowych warunkach.
Twardość podłogi skutecznie neutralizują coraz popularniejsze kompaktowe materace nawierzchniowe. Są stworzone z elastycznej pianki, dlatego adaptują się do ciężaru i kształtu ciała śpiącego. Dostosowują się też do naszej temperatury i mają wysoką absorpcję wilgoci. To także dobre rozwiązanie dla alergików. Takie materace są odporne na kurz i bakterie, których jest pod dostatkiem podczas plenerowych imprez i wyjazdów.
Mierzą zaledwie 3,5 – 6 cm grubości. Można je zabierać ze sobą dosłownie wszędzie: nie tylko na festiwale, ale także wybierając się na kajaki czy kemping nad morzem.
Na kemping
Podobnie rzecz ma się w przypadku wyjazdów kempingowych. Z roku na rok kempingi cieszą się coraz większym uznaniem. Szczególną popularność zdobywają te w Polsce. Według danych Eurostatu, każdego roku na polskie kempingi przyjeżdża aż 800 tys. zagranicznych turystów. Bez wątpienia, wabikiem jest cena. Jest ona najniższa w Europie i wynosi 15-17 euro dziennie za pobyt trzyosobowej rodziny. Tymczasem na Zachodzie za tego typu wakacje zapłacisz nawet dwukrotnie drożej.
Atrakcyjność wczasów pod namiotem rośnie także ze względu na coraz wyższe standardy infrastruktury. W okolicach pól kempingowych znajdziesz boiska, sklepy, a w niektórych miejscach nawet bezprzewodowy Internet. Wolisz dalej od cywilizacji? Stawiając na namioty możesz wybrać się dosłownie wszędzie: poczynając od spływów kajakowych aż po survivalowe wyprawy górskie. Z wyjazdem za granicą też nie będzie problemów. W krajach skandynawskich (prócz Danii) wczasowicz ma prawo rozbić namiot dosłownie wszędzie, nawet w miejscach nieoznakowanych. Możesz też wybrać cieplejsze południe i wybrać się na leniuchowanie na plażach Lazurowego Wybrzeża.
O czym jeszcze warto pamiętać, jeżeli zamierzasz spędzić wakacje w plenerze? Koniecznie zabierz ze sobą wygodne ubrania i buty na każde warunki pogodowe. "Must have" każdego biwakowicza jest też dobry humor. Pamiętaj, że wszystkie trudy podróży i spartańskie warunki tracą na znaczeniu, gdy od ulubionego zespołu muzycznego dzieli Cię kilka metrów, a do towarzystwa masz grono najbliższych przyjaciół.
Tekst powstał dzięki współpracy z Dormeo Polska
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW NA TEMAT SNU ZNAJDZIESZ POD TYM ADRESEM