Belka: Kapitalizm wyszedł z mody. Dziś trzeba podnieść pensje i opodatkować bogatych

Marek Belka stwierdził, że na świecie istnieje kryzys kapitalizmu.
Marek Belka stwierdził, że na świecie istnieje kryzys kapitalizmu. Agencja Gazeta/ Franciszek Mazur
– Dotąd polska konkurencyjność polegała na niskich kosztach pracy i niskich podatkach, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Ale ten model nie jest w stanie nas dalej pociągnąć. Dziś powinniśmy podnieść płace, opodatkować bogatych i przepływ kapitału – przekonuje prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.


Belka zaznacza przy tym, że wskutek zbyt – jego zdaniem – niskich podatków cierpią sami Polacy. To dlatego, że niedoinwestowane pozostają tak kluczowe sektory jak służba zdrowia czy edukacja. –  Teraz każda partia obiecuje obniżkę podatków, a to oznacza katastrofę – przekonuje prezes NBP.

Prezes Belka odniósł się również do legendy Leszka Balcerowicza. Stwierdził, że na stałe zapisał się w historii świata tym bardziej, że po upadku komunizmu Polska była de facto królikiem doświadczalnym. – To niebywałe, jak się nam udało wyjść z tego cywilizacyjnego zapóźnienia po 300 latach. Rola Polski w historii polityki gospodarczej jest wielka. Jesteśmy przykładem – skomentował w wywiadzie.

Belka nie jest jedynym, który uważa, że sytuację w Polsce na korzyść jej mieszkańców mogłoby zmienić właśnie zrównanie podatników i opodatkowanie kapitału. O tym mówił niedawno również szef NiezależnejPL Ryszard Petru. – Rolnik powinien płacić takie same podatki jak pielęgniarka – przekonywał.


Z kolei Cezary Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w rozmowie z naTemat przekonywał: – Problemem nie jest to, że w kraju mamy zagraniczny kapitał. Problemem jest to, że 60 proc. firm ma "straty" i nie płaci podatków, w dodatku całkowicie legalnie. My jesteśmy za tym, by zmienić system podatkowy tak, by te firmy podatki musiały płacić.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...