Polacy palą mniej. Według ekspertów, liczba kupionych przez nas papierosów, zmniejszy się w tym roku o 2 mld

Polacy palą mniej. Według ekspertów, liczba kupionych przez nas papierosów, zmniejszy się o 2 mld
Polacy palą mniej. Według ekspertów, liczba kupionych przez nas papierosów, zmniejszy się o 2 mld simone mescolini /shutterstock
Według raportu Eurobarometru, w 2014 roku odsetek palaczy w Polsce wyniósł 28 proc., czyli tylko 2 proc. powyżej średniej Unii Europejskiej. Palimy także mniej niż np. Francuzi czy Grecy.


W obecnym roku również zanotowany został spadek sprzedaży papierosów. W sierpniu Polacy kupili ich o miliard mniej niż w ubiegłym roku. Według badań firmy Cyber Service od stycznia do sierpnia 2015 roku, Polacy kupili nieco ponad 28 mld papierosów, a według przewidywań ekspertów całkowita ich sprzedaż osiągnie do końca roku liczbę 40 mld sztuk. Podobny wynik zanotowano ostatni raz w roku 2011.

Palacze chętniej natomiast korzystają z papierosów podrabianych i z przemytu. Szara strefa wyceniana jest na 5 mld złotych.

Jak pisaliśmy niedawno w naTemat, Polska stała się światowym gigantem w podrabianiu papierosów. Najlepszym tego dowodem jest niedawne odkrycie Straży Granicznej. Pod Grójcem funkcjonariusze ujawnili gigantyczną nielegalną fabrykę papierosów. Profesjonalny zakład wyposażony w cztery linie produkcyjne. To dotychczas największy nielegalna fabryka tego typu odkryta w Europie. Rekordowe były jednak nie tylko jej możliwości produkcyjne.

W budynku funkcjonariusze znaleźli dwa i pół miliona kilogramów nielegalnego tytoniu wartego niemal półtora miliarda złotych, ponad 20 mln sztuk nielegalnych papierosów o rynkowej wartości blisko 13 mln zł.

Źródło: RMF 24

Napisz do autora: jakub.rusak@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka