Nie będzie zakazu aborcji. Kontrowersyjny projekt ustawy odrzucony przez Sejm

Posłowie zagłosowali przeciwko ustawie o całkowitym zakazie aborcji.
Posłowie zagłosowali przeciwko ustawie o całkowitym zakazie aborcji. Fot. Sławomir Kamiński / AG
Ustawa, która miałaby całkowicie zabraniać aborcji została odrzucona w pierwszym czytaniu. Przeciwko niej głosowali posłowie PO (poza siedmioma z nich) i SLD, "za" byli przedstawiciele PiS, ZP oraz PSL. Kaja Godek, reprezentująca Komitet Inicjatywy Ustawodawczej nazwała polskie działania w kwestii aborcji "gorsze niż w hitlerowskich Niemczech".

Jak pisaliśmy, podczas czwartkowych obrad nie obyło się bez awantury. Wicemarszałek wyłączył mikrofon w trakcie przemówienia Godek, czym zdenerwował koalicyjnych posłów. Zanim doszło do głosowania, dopytywano ją jeszcze m.in. o skalę aborcji w kraju, wytykano też niemożność przełożenia badań opinii na rzeczywistość.

Przedstawicielka inicjatorów ustawy apelowała do "serc i umysłów" posłów, jednocześnie atakując środowiska lewicowe i homoseksualne, które według niej odpowiadają za chęć wprowadzenia edukacji seksualnej w Polsce. Mimo argumentacji, Sejm przyjął wniosek o odrzucenie jej projektu.

Taka decyzja ucieszyła m.in. Wandę Nowicką, również krytykowaną przez Kaję Godek. – To przecież ci sami ludzie chcą zakazu edukacji seksualnej, co grozi jeszcze większą liczbą nieplanowanych, niechcianych ciąż, a więc aborcji – stwierdziła.

Wspaniale, że Sejm odrzucił barbarzyńską ustawę, zakazującą aborcji nawet w celu ratowania życia@gazeta_wyborcza @tvn24 @tvp_info

Posted by Wanda Nowicka on 11 września 2015
Projekt kontrowersyjnej ustawy zakładał zakazanie aborcji bez żadnych wyjątków, brak swobodnego dostępu do informacji oraz badań prenatalnych przede wszystkim w przypadku podejrzenia uszkodzenia płodu. Według Godek "w naszym kraju są ludzie, którzy zajmują się zawodowo zabijaniem dzieci".

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
Kompromitacja posłanki PiS. [b] Nie widziała "Kleru", a już rozważa wycofanie go z kin[/b]

Kompromitacja posłanki PiS. Nie widziała "Kleru", a już rozważa wycofanie go z kin

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.