To zwykle kobieta ma być szczupła. Jeśli nie jest, spotyka się ze społecznym ostracyzmem. Otyła kobieta może być dla wielu nieatrakcyjna, jednak problemów ze swoją kobiecością raczej mieć nie będzie. Co innego mężczyzna.
Misiaczek z estrogenowym koktajlem
Misiaczek z lekkim brzuszkiem nie jest postrzegany jako nieatrakcyjny i oczywiście nie uważa się za mało atrakcyjnego. Jednak czym bardziej staje się misowaty, tym mnie w nim zostaje męskości.
– Nadwaga i otyłość sprzyja nadciśnieniu i cukrzycy typu 2. W wyniku zbyt dużej masy ciała dochodzi do powstania zespołu metabolicznego. Wiadomo również, że tkanka tłuszczowa jest czynna hormonalnie. Trzeba pamiętać, że produkuje hormony żeńskie, co raczej u mężczyzn nie jest pożądane – wyjaśnia naTemat prof. Grzegorz Dzida, lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii.
Tycie jest więc grzechem przeciwko męskości. Ale nie chodzi tu tylko o swoistą produkcję hormonalną w tkance tłuszczowej. Otyłość i nadwaga sprzyjają nadciśnieniu i cukrzycy typu 2. Jeśli z męskich rzeczy ma pozostać mężczyźnie coś więcej niż męski garnitur, to powinien zrobić wszystko, by tych dwóch przeciwników odstawić jak najdalej od siebie.
Witaj brzusiu, żegnaj…
Przy cukrzycy typu 2, jak wyjaśnia prof. Dzida, dochodzi do powikłania zwanego neuropatią, co potocznie możemy nazwać uszkodzeniem nerwów, cukrzyca powoduje też degradację naczyń krwionośnych. To wszystko odbija się wyjątkowo niekorzystnie na ukrwieniu narządów płciowych u mężczyzn.
– W wyniku powikłań dochodzi nawet do całkowitej impotencji – przestrzega diabetolog.
Profesor wyjaśnia, że jest to niestety dosyć częsta przypadłość mężczyzn chorych na cukrzycę i niestety bardzo trudno ją leczyć. – Trzeba utrzymywać odpowiedni poziom cukru we krwi, cholesterolu i dodatkowo przyjmować leki pomagające zwalczyć zaburzenia erekcji. A i tak nie zawsze można pomóc.
Zresztą bywa, że właśnie problemy w sypialni powodują, że otyły mężczyzna decyduje się na wizytę u lekarza. Bywa, że właśnie przez zaburzenia erekcji wykrywana jest cukrzyca typu 2.
Jednak nie tylko cukrzyca jest wrogiem męskości. Na drugim miejscu jest oczywiście nadciśnienie tętnicze, któremu również sprzyja bycie zbyt dużym „misiem”.
Skoro otyłość i nadwaga tak bardzo nie sprzyjają męskości, to może należy zastanowić się nad tym na kogo bardziej krytycznie powinniśmy patrzeć - na koleżankę z oponką czy może na kolegę , któremu rośnie drugi podbródek.
Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl
Reklama.
Prof. Grzegorz Dzida
lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii
Nadciśnieniu tętniczemu niestety też bardzo często towarzyszą zaburzenia erekcji.