Eleganckie, nowoczesne i przestronne wnętrza, aż trudno uwierzyć, że to szpital - tak w skrócie można opisać nowy Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednak nie o stylowe wnętrza tu przecież chodzi, a o bardzo nowoczesny obiekt medyczny, w którym będą się leczyć dzieci z całego Mazowsza, a czasami i województw ościennych.
Podczas otwarcia nowego szpitala rektor WUM prof. Marek Krawczyk mówił, że spełniło się marzenie społeczności akademickiej WUM o powstaniu szpitala dla dzieci na miarę XXI wieku. Patrząc na te nowoczesne wnętrza, sale wyposażone w najnowszą aparaturę, można powiedzieć, że nie ma w tym ani grama przesady.
Potwierdzą to na pewno rodzice i dzieci, którzy skorzystają z nowego szpitala. Dotychczas szpital dla dzieci WUM mieścił się w dwóch lokalizacjach – przy ulicy Marszałkowskiej i Działdowskiej w Warszawie. Stare budynki były ciasne i wymagały remontu. Właściwie nie dało się już w nich leczyć dzieci. Ci, którzy byli zmuszeni odwiedzać te szpitale, zgodnie mówili, że są tam świetni specjaliści, jednak warunki lokalowe wołają o pomstę do nieba.
Oprócz tego, że nowy szpital jest nowoczesny, jest też przygotowany na przyjęcie większej ilości pacjentów niż dwa dotychczas funkcjonujące szpitale. Nowa placówka ma 535 łóżek, w tym 453 pediatryczne, 37 neonatologiczne i 45 położniczych. To o 156 łóżek więcej niż w dotychczasowych siedzibach przy ulicach Marszałkowskiej i Działdowskiej.
Przecinanie wstęgi
Rektor długo dziękował wielu osobom za pomoc przy budowie szpitala. Jednak wśród tych osób wyróżnił znacząco premier Ewę Kopacz, bez której pomocy i życzliwości, jego zdaniem, obiekt by nie powstał. Przypomnijmy, że budowa szpitala rozpoczęła się kiedy Ewa Kopacz była ministrem zdrowia.
– Teraz dzieci z Mazowsza i okolic będą się leczyć w godnych warunkach, pod okiem świetnych specjalistów – mówiła premier Kopacz podczas otwarcia szpitala.
Dodała, że spełniła obietnicę złożoną rektorowi Krawczykowi i szpital stał się faktem. – Natomiast pan rektor mówił, że przejdzie nawet pół kuli ziemskiej i będzie otwierał wszystkie drzwi tylko po to, by szpital powstał. I wychodził pan panie profesorze – zwracała się Ewa Kopacz do rekrtora WUM.
Powstanie nowego gmachu było finansowane z budżetu państwa. Koszt budowy i wyposażenia wyniósł ok. 550 mln złotych. Inwestycja zlokalizowana jest na działce o wartości 54 mln zł, będącej własnością uczelni.
W nowej siedzibie docelowo zlokalizowanych będzie 28 jednostek, które mają trzy zadania: leczenie najmłodszych pacjentów, rozwijanie medycyny i kształcenie nowych kadr medycznych. Obok istniejących, mogących poszczycić się ugruntowaną marką, katedr, klinik i zakładów z długą historią, odpowiadając na potrzeby współczesnej pediatrii powstały nowe jednostki.
Nowe oddziały i nowe możliwości
Powstał Szpitalny Oddział Ratunkowy dla pediatrii dla lewobrzeżnej Warszawy, którego dotychczas nie było.
W styczniu 2016 ruszą dwie nowe jednostki: Klinika Położnictwa i Perinatologii oraz Klinika Neonatologii. Umieszczenie w szpitalu zarówno kliniki położniczej, jak i neonatologicznej z odziałem intensywnej terapii noworodka wyeliminuje konieczność przewożenia wcześniaków wymagających zabiegów chirurgicznych.
Powstała też Klinika Traumatologii, Neurotraumatologii z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej. Z myślą o nowym Szpitalu, w 2014 roku, utworzona została Klinika Neurologii Dziecięcej, która już działa przy ul. Marszałkowskiej. Powstała również Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym.
Szpital ma 8 kondygnacji: kondygnację podziemną, parter, 5 pięter szpitalnych oraz kondygnację techniczną. Powstał także podziemny parking wielopoziomowy na blisko 400 pojazdów oraz naziemny z 34 miejscami parkingowymi.
Lądowisko i nowoczesna bryła
Bryłę nowego gmachu tworzą trzy budynki połączone przeszklonym pasażem. Na dachu obiektu znajduje się lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Szpital już funkcjonuje i przyjmuje pacjentów. Przez tydzień udzielono tam już 200 porad specjalistycznych. Przenosiny szpitali z Marszałkowskiej i Działdowskiej odbywają się sukcesywnie i będą trwały do końca roku. Nowy szpital znajduje się pod adresem: Warszawa, ul. Żwirki i Wigury 63A.