Centrum Medyczne MML w Warszawie jako pierwsze w Polsce i drugie w Europie stosuje udrażnianie zatok metodą XprESS system. Jest to bardzo popularna i ceniona w Stanach Zjednoczonych nieinwazyjna metoda leczenia zatok. Dotychczas nie była dostępna w Polsce. Bez narkozy, bez opatrunków można wyleczyć zapalenie zatok.
Dzięki zastosowaniu specjalnej sondy, rozwiązań światłowodowych oraz niewielkiej średnicy przewodów jest to urządzenie istotnie lepsze od dotychczas stosowanych w Polsce produktów. Jest to metoda dość podobna do balonikowania i jest ciekawą alternatywą dla funkcjonalnej endoskopii zatok (tzw. FESS), dając bardziej trwałe efekty terapeutyczne.
Przy zastosowaniu XprESS system pacjent znacznie szybciej dochodzi do siebie (1.7 vs. 5.0 dni w przypadku FESS; P < 0.0001), minimalizowane jest krwawienie (32 proc. vs. 56 proc.; P < 0.009), a ból trwa znacznie krócej. Niewątpliwą zaletą tej procedury medycznej jest również możliwość przeprowadzenia jej w znieczuleniu miejscowym, minimalizując ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym.
Poszerzyć i dostarczyć tlen
Widzieliśmy ten zabieg. Trwa stosunkowo krótko. Lekarz wprowadza przez nos pacjenta do zatok sondę i w momencie kiedy znajduje się u wejścia do chorej zatoki otwiera coś w rodzaju balonika, który poszerza wejście do zatoki. To bardzo dobra metoda na leczenie tego miejsca, biorąc pod uwagę, że w zatokach rozwijają się chorobotwórcze bakterie beztlenowe. Poszerzenie wejścia do zatoki powoduje jej lepszą drożność i dostęp tlenu, który uniemożliwia rozwój wspomnianych drobnoustrojów.
– Ten zabieg jest bardziej podobny do wizyty u stomatologa niż do operacji. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, podawane są dodatkowo leki obniżające aktywność ośrodkowego układu nerwowego – mówi nam dr Michał Michalik, specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi, specjalista medycyny lotniczej, założyciel i właściciel Centrum Medycznego MML.
Dr Michalik dodaje, że nie są zakładane opatrunki, a rozszerzone przez „balonik” wejścia do zatok nie wracają do swojej poprzedniej pozycji.
– Tu mamy do czynienia z innymi strukturami niż przy tętnicach, tu jest kanał kostny, dlatego poszerzenie jest generowane na stałe.
Ta nowoczesna metoda leczenia zapalenia zatok jest, jak tłumaczy specjalista, odpowiednia dla dzieci, jednak u nich należy zastosować narkozę, nie znieczulenie miejscowe.
W wielu placówkach ochrony zdrowia w Polsce czyszczenie zatok z chorych tkanek nadal oznacza klasyczną operację chirurgiczną, czyli znieczulenie pacjenta, cięcia skalpelem, łyżeczkowanie zatok, potem szycie, opatrunki i dość długą rekonwalescencję.
To nie migrena, zrób tomografię
Warto przypomnieć, że co trzeci Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok, a co piąty cierpi z powodu infekcji przewlekłej. Właśnie teraz, jesienią rozpoczyna się sezon zachorowań na zapalenie zatok, który potrwa do wiosny.
Specjaliści szacują, że 7 na 10 przypadków bólów głowy podobnych do bólu migrenowego to dolegliwości wywołane przez chore zatoki. Zapalenie zatok przynosowych to grupa schorzeń o różnej etiologii, wynikających z obecności przetrwałego procesu zapalnego, który utrzymuje się powyżej 12 tygodni.
Stan zapalny zatok pojawia się zazwyczaj jako powikłanie górnych dróg oddechowych. Do rozwoju choroby przyczyniają się wirusy np. rynowirusy, koronawirusy lub wirusy grypy różnych typów. Jednak około połowa przypadków zapaleń zatok jest wynikiem reakcji uczuleniowej. Zapaleniu zatok sprzyjają też ropnie zębów oraz inne, częste infekcje bakteryjne i grzybicze. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania jest m.in. krzywa przegroda nosowa i inne wady anatomiczne, powodujące kłopoty z drożnością nosa.
Jeśli mamy problemy z zatokami to powinniśmy wykonać tomografię komputerową zatok. To tak naprawdę jedyne i podstawowe badanie zatok. Badanie umożliwia zarówno rozpoznanie nieprawidłowości budowy anatomicznej zatok, umiejscowienie i rozległość procesu chorobowego, stanowi „mapę operacyjną”, o ile zaistnieje konieczność interwencji chirurgicznej.