Geniusz dopiął swego. Długo oczekiwany samochód elektryczny Tesla pojawi się w końcu na rynku. Model S będzie dostępny dla klientów już od 22 czerwca. Za sukcesem firmy stoi szef i założyciel - Elon Musk. To on był między innymi wzorem dla Roberta Downeya Jr., kiedy ten przygotowywał się do roli ekscentrycznego miliardera Tony'ego Starka w filmie "Iron Man".
Tesla Motors, firma, która od lat zapowiadała rewolucję na rynku motoryzacyjnym, ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży pierwszego w pełni funkcjonalnego samochodu elektrycznego. Tesla Model S to pierwszy taki samochód na świecie. Dotychczas producenci korzystali z istniejących podzespołów i komponentów motoryzacyjnych, w które starali się wkomponować silnik elektryczny wraz z bateriami. Ten natomiast jest pierwszym samochodem zbudowanym z myślą o umieszczeniu baterii i mniejszego niż spalinowy silnika elektrycznego. Sam samochód dzięki temu jest bardzo przestronny, mogąc pomieścić, pomimo gabarytów nie odbiegających od normalnego sedana klasy średniej, aż 7 osób. Do tego ma nie jeden, lecz dwa bagażniki - z przodu i z tyłu.
Rewolucja jednak nie kończy się tutaj. Model S to pierwszy samochód elektryczny, który pozwala na jednym ładowaniu przejechać odległość taką, jak zatankowany do pełna benzyniak. Dotychczas w przypadku samochodów elektrycznych poziom ten zatrzymywał się w okolicach 100 - 120 kilometrów. W przypadku nowej Tesli będzie to aż 500 kilometrów. Do tego dochodzą wszystkie zalety silnika elektrycznego, czyli doskonała elastyczność, stały dostęp do maksymalnego momentu obrotowego i świetne osiągi (od 0 do 100 km/h w 5,6 sekundy).
Samochód ładowany może być nawet z gniazdka sieciowego. Korzystając z gniazdka o wyższym napięciu naładujemy baterię do połowy w jedyne pół godziny. Przystanków z takim gniazdkiem jest na drogach, nawet w Polsce, dosyć dużo. Oprócz tego samochód umożliwia szybką wymianę całego bloku baterii (co zajmuje według deklaracji mniej niż dwie minuty), co docelowo wyeliminować ma problem ładowania baterii w trakcie jazdy.
Jedną z bardziej wyczekiwanych funkcji nowego pojazdu jest siedemnastocalowy ekran dotykowy na centralnej konsoli, który zastępuje dotychczasowy zbiór przełączników, guzików i przycisków.
W tej chwili Tesla ma ponad 15 tysięcy zamówień na nowy pojazd. Zarząd firmy oczekuje, że do końca roku sprzeda kolejne 5 tysięcy sztuk tego pojazdu.
Tesla Motors nazwana została tak ze względu na serbskiego naukowca, Nikolę Tesla - inżyniera, naukowca i wynalazcę, który wymyślił między innymi sposób przesyłania prądu zmiennego, stworzył radio i pierwszą zdalnie sterowaną maszynę, był konstruktorem pierwszego silnika elektrycznego, baterii słonecznej, elektrowni wodnej czy świetlówki. Ze względu na nietuzinkową osobowość i dokonania w kwestii elektryczności jego nazwisko stało się nazwą dla firmy produkującej pierwsze samochody elektryczne XXI wieku.
Tesla to wyjątkowa firma, która jako jedna z nielicznych wprowadza śmiałe wizje w czyn. Mało kto jest gotów podejmować takie ryzyko i realizować plany będące w tak dużej sprzeczności z przewidywaniami ekspertów. Kiedy Tesla Motors prezentowała swoje plany stworzenia w pełni funkcjonalnego samochodu elektrycznego, do tego deklarując, że sama zajmie się projektem, produkcją, a do tego korzystać będzie z własnych rozwiązań technologicznych, wszyscy wieszczyli jej czarną przyszłość. Jeszcze kilka lat temu mało kto wierzył w realizację tych zapowiedzi. Teraz jednak wszyscy niedowiarkowie cofają swoje słowa. Tesla nie tylko doprowadziła swoje zapowiedzi do szczęśliwego finału, ale stała się liderem na rynku silników i baterii elektrycznych. Dzisiaj firma sprzedaje między innymi podzespoły elektryczne Toyocie czy Mercedesowi, będąc z tą pierwszą w ścisłej kolaboracji.
Człowiek, który zdobył gwiazdy. Dosłownie
Sukces ten firma zawdzięcza przede wszystkim swojemu charyzmatycznemu liderowi, Elonowi Muskowi. To on postawił przed firmą śmiałą wizję i to on doprowadził ją bez skrupułów do celu. Od tego czasu nazwany został jednym z bardziej wpływowych ludzi na świecie oraz jednym z najlepszych CEO w Stanach Zjednoczonych. Oprócz niewątpliwego talentu, który pozwolił osiągnąć mu sukces, stał sie inspiracją dla Roberta Downeya Jr. do stworzenia postaci Tony'ego Starka, ekscentrycznego miliardera-filantropa z filmu "Iron Man".
Elon Musk miał już w swojej historii porównywalne osiągnięcia. Niewątpliwym sukcesem w jego wykonaniu jest stworzenie systemu płatności internetowej PayPal, który dzisiaj jest standardem operacji finansowych w sieci. Oprócz tego Elon Musk jest założycielem firmy SpaceX. Projektu, który za zadanie ma umieścić człowieka na Marsie. I nie chodzi tutaj o chwilowy pobyt na tej planecie, ale zbudowanie od razu bazy, na której będą mogli zamieszkać ludzie. Sam Musk daje sobie na zrealizowanie tego planu 10 lat. - Chcemy być firmą, która, tak jak kiedyś z Europy do Ameryki, tak dzisiaj z Ziemi na inne planety, będzie transportować ludzi - mówił w 2011 roku. Jeden z jego pracowników w dokumencie CNN powiedział: - Musk wymyślił to sobie, i po prostu to zrobił. My wszyscy pracujemy na realizację jego marzenia.
Sam Musk zauważa, że nie jest jednak dobrym wzorem dla postaci Tony'ego Starka - Iron Man jest trochę podrasowany. Zasadnicza różnica między nami, to że ja mam piątkę dzieci, a on jest flirtującym playboyem - mówił w wywiadzie z "The Wall Street Journal".
Musk sam opowiada, że kiedy kończył studia inżynierskie miał trzy cele, w ramach których widział największe możliwości rozwoju - "pierwszym był internet, drugim czysta energia, a trzecim kosmos". Z perspektywy lat widać, że w ramach pierwszego zrewolucjonizował system płatności internetowych, w ramach drugiego powstała Tesla i SolarCity (produkujące systemy pozyskiwania energii słonecznej dla domów i małych firm). Ostatni cel realizuje firma SpaceX, dzisiaj wysyłająca komercyjne satelity na orbite, a już niedługo prawdopodobnie wożąca ludzi na Marsa.
Z tych bardziej przyziemnych celów na przyszłość Elon Musk zapowiedział niedawno wprowadzenie do sprzedaży elektrycznego SUV-a, który na rynku pojawi się w przeciągu 2 lat. Model X zbudowany będzie na płycie podłogowej Modelu S, i jak na samochód tego typu prezentować będzie zachwycające osiągi - 4,4 sekundy od 0 do 100 km/h w rodzinnym samochodzie to więcej niż przyzwoity wynik.