Monroe, Einstein, Lincoln, Ghandi, Wolter, Manson, Freud. 7 znanych cytatów, których nigdy nie wypowiedzieli

Marylin Monroe, Wolter
Marylin Monroe, Wolter Shutterstock.com
Mądry cytat znanej osoby na zawsze zapisze się w historii. Tak samo jak szczera wypowiedź potwora. Są jednak takie zdania, które od lat przypisujemy znanym i (nie)lubianym i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z ich ust nigdy nie padły. Warto przeczytać, żeby w przyszłości nie popełnić błędu.


– Bądź zmianą, którą chcesz dostrzec w świecie – Mahatma Gandhi

Ten cytat mógłby należeć do indyjskiego pacyfisty, ale został wymyślony. To po prostu stwierdzenie typu "jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie", czyli komunał. Cytat został przypisany Ghandiemu, a The New York Times przytoczył autentyczny, o podobnym znaczeniu. – Jeśli moglibyśmy zmienić siebie, tendencje na świecie również by się zmieniły. Kiedy człowiek zmienia swoją naturę, nastawienie świata w stosunku do niego się zmienia... Nie możemy czekać na to, co zrobią inni.

Nie zgadzam się z tym, co mówisz, ale oddam życie za to, abyś miał do tego prawo – Wolter

To prawdopodobnie najpopularniejszy cytat francuskiego pisarza i filozofa oświeceniowego, którego nigdy nie wypowiedział. Jego autorką jest Evelyn Beatrice Hall. Umieściła go w biografii Woltera z 1906 roku – "Przyjaciele Woltera". Autorka chciała w ten sposób podsumować opinię pisarza na temat prac filozofa Helvetiusa.


Zdanie zostało zrozumiane jako słowa francuskiego oświeceniowca, ponieważ Hall napisała je w pierwszej osobie. Niektórzy badacze literatury twierdzą, że mogło być zainspirowane podobnym, które Wolter zamieścił w liście do pana le Riche, gdzie wyznał: Brzydzę się tym, co piszesz, ale oddałbym życie za to, abyś miał możliwość kontynuowania. Jednak autentyczność tego zdania również jest podważana.

Możesz oszukiwać wszystkich ludzi od czasu do czasu; możesz oszukiwać niektórych przez cały czas; ale nie możesz przez cały czas oszukiwać wszystkich – Abraham Lincoln

Podobnie jak w przypadku nieprawdziwego cytatu Woltera ten, przypisywany prezydentowi Stanów Zjednoczonych, również pochodzi z książki – z 1904 roku, "Bajki i Historie Abe'a Lincolna". To dzieło uchodzi za niewiarygodne źródło informacji. Jednak naukowcy przez długi czas starali się potwierdzić autentyczność tych słów i doszli do wniosku, że prawdopodobieństwo, że napisał je Lincoln, jest nikłe.

Jestem diabłem i przybyłem, aby dokonać dzieła diabła – Charles Manson

Wszystko co kiedykolwiek powiedział przywódca sekty odpowiedzialnej za śmierć między innymi Sharon Tate, wzbudza kontrowersje. Manson nie był obecny przy popełnianych zbrodniach, ale wydawał rozkazy członkom Rodziny. Może dlatego również ten cytat został przypisany samemu Charlesowi. Faktycznie wypowiedział go "Tex" Watson, jego naśladowca, kiedy Rodzina przyznała się do zabójstwa żony Romana Polańskiego.

Czasami papieros to tylko papieros – Zygmund Freud

W przypadku tego cytatu, który każdy może sobie interpretować na własny sposób, została wykonana ciężka praca, aby potwierdzić jego autentyczność. Profesor psychologii z Uniwersytetu w Kalifornii, Allan C. Elms sprawdził źródła w postaci zapisków oraz dokumentów i nie znalazł żadnej wzmianki o tej wypowiedzi. A Elms jest ekspertem od cytatów Freuda i ich źródeł.

Definicją choroby psychicznej jest ciągłe robienie tych samych rzeczy i oczekiwanie różnych rezultatów – Albert Einstein

Ten cytat przypisywany jest różnym wielkim ludziom, ale nazwisko słynnego fizyka pojawia się pod nim najczęściej. Nie wiadomo, kto jest prawdziwym autorem i dlaczego wplątano w to zdanie Einsteina. Są domysły, że podobne zostało umieszczone w książce z 1981 roku – "Narcotics Anonymous" – Choroba psychiczna to powtarzanie tych samych błędów i oczekiwanie różnych rezultatów.


Dobrze ułożona kobieta rzadko tworzy historię – Marilyn Monroe

Mogłoby się wydawać, że Marilyn była kopalnią cytatów. Pojawiają się często na zdjęciach, na których uśmiecha się uwodzicielsko. W rzeczywistości to zwykle nie są jej słowa, ale pasują do jej wizerunku. Ten pojawił się w eseju napisanym w 1976 roku przez laureatkę Nagrody Pulitzera Laurel Thatcher Ulrich. Lekko przerobiona fraza przeszła zatem ze świata kultury wysokiej do popularnej.

Napisz do autorki: barbara.kaczmarczyk@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy