Wow! Piękne zdjęcia Warszawy wykonane z kosmosu. Są tak dokładne, że można dojrzeć małe, osiedlowe uliczki

Piękne zdjęcia Warszawy wykonane z kosmosu przez Międzynarodową Stację Kosmiczną. Są tak dokładne, że można dojrzeć małe uliczki
Piękne zdjęcia Warszawy wykonane z kosmosu przez Międzynarodową Stację Kosmiczną. Są tak dokładne, że można dojrzeć małe uliczki NASA/ISS
Fotografie stolicy nocą zostały wykonane na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Zrobili je astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zdjęcia mają pomóc w badaniu poziomu zanieczyszczenia światłem.


Do wykonania zdjęć astronauci użyli potężnej lustrzanki cyfrowej z obiektywem 400 mm. I pomimo że zdjęcia wykonano z odległości 400 km od Ziemi, to można na nich zobaczyć bardzo wiele szczegółów topograficznych Warszawy, jak np. Stadion Narodowy, mosty, ścisłe centrum z Pałacem Kultury i Nauki, a także fragment obwodnicy Warszawy.

Zdjęcia mają na celu zbadanie skali zjawiska określanego jako zanieczyszczenie światłem i dotyczy wszystkich dużych miast na świecie. Problem wywoływany jest głównie przez oświetlenie miejskie, iluminacje, oświetlone bilbordy etc., które przyczyniają się do powstania łuny miejskiej. Ta z kolei sprawia, że na obszarach aglomeracji faktyczna noc nigdy nie nastaje.

– W Polsce to zagadnienie jest wciąż mało znane, choć nie bez znaczenia dla naszego zdrowia. Przybywa badań, które pokazują, że wiele chorób cywilizacyjnych może być wywoływane lub intensyfikowane przez nadmiar światła nocą, w yym zanieczyszczenie światłem – mówi dr Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN.


Serię ponad 30 zdjęć astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonali późnym wieczorem 8 października 2015, gdy Stacja przelatywała nad terytorium Polski w kierunku Białorusi i Ukrainy.

Źródło: CBK PAN
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...