Tak na zwycięstwo PiS zareagowała giełda. Spadek notowań banków, które dawały kredyty we frankach

Notowania wielu banków zaczęły spadać po zwycięstwie PiS, które na bankowców prawdopodobnie zrzuci rozwiązanie problemów tzw. frankowiczów.
Notowania wielu banków zaczęły spadać po zwycięstwie PiS, które na bankowców prawdopodobnie zrzuci rozwiązanie problemów tzw. frankowiczów. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Wyniki wyborów już odbijają się na kursach spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Szczególnie wrażliwe na zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości okazały się akcje banków, które nie tylko mają być "dociśnięte" nowymi podatkami, ale także mogą zostać przez ekipę Jarosława Kaczyńskiego zmuszone do wzięcia części odpowiedzialności za długi frankowiczów.


Wszystko dlatego, że obietnica wprowadzenia odpowiednich przepisów pozwalających na przewalutowanie kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich była jedną z obietnic, które padły jeszcze w kampanii prezydenckiej. W boju o miejsca w Sejmie i Senacie sprawę tę reprezentował tymczasem startujący z list Prawa i Sprawiedliwości lider organizacji Stop Bankowemu Bezprawiu Maciej Pawlicki. Była ona też jednym z leitmotivów kampanii ruchu Pawła Kukiza.

W efekcie już w poniedziałek akcje największych polskich banków, które pozwalały na zadłużanie się we frankach szwajcarskich traciły na Giełdzie Papierów Wartościowych od 1,75 do nawet 6 proc. Ze szczególną trwogą na ostatnie notowania patrzyli posiadacze akcji Getin Noble Banku, oraz mBanku.

Przypomnijmy, że już dwa lata temu politycy PiS żądali umożliwienia Polakom wielokrotnego przewalutowania kredytów we frankach i zgłosili projekt “korytarza walutowego”, dzięki któremu kredytobiorcy na koszt banków płaciliby niższe raty. Komisja Nadzoru Finansowego wyliczyła wtedy, że przewalutowanie wszystkich frankowych kredytów we frankach to koszt ok. 40-50 mld zł. Taka kwota mogłaby zachwiać polskim systemem bankowym.


Warto przy tej okazji przypomnieć, że kiedy w 2006 roku Komisja Nadzoru Finansowego sugerowała wprowadzenie ograniczenia w dostępności do kredytów walutowych, rządzące wówczas PiS przekonywało, że te zalecenia “nie znajdują żadnego potwierdzenia ani uzasadnienia w wynikach finansowych banków”.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Źródło: Wyborcza.biz
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

AFERA HEJTERSKA

WYWIAD 0 0Jak zorganizowana grupa przestępcza? Prawnik wylicza, jakie paragrafy mogli złamać ludzie Ziobry
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Gersdorf wyp***". Kampania nienawiści była wymierzona też w I prezes SN

GRZEJE

0 0Miał rodzinę, pracę, a w wolnej chwili mordował. Netflix pokazał historię potwora rodem z horroru
0 0Z tego mostu psy rzucają się w przepaść. Tajemnicy Overtoun Bridge nie rozwiązano do dzisiaj
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"