"Mamy 2015 rok", czyli gdyby polski rząd układał nowy premier Kanady. Typujemy kandydatów

"Mamy 2015 rok", czyli gdyby polski rząd układał nowy premier Kanady. Typujemy kandydatów
"Mamy 2015 rok", czyli gdyby polski rząd układał nowy premier Kanady. Typujemy kandydatów Fot. Agencja Gazeta
Cały świat patrzy dziś na Kanadę, której charyzmatyczny premier wyznacza nowe standardy demokracji. Powołany przez niego rząd ma odzwierciedlać zróżnicowanie mieszkańców tego kraju. Nowy gabinet, którego połowę stanowią kobiety, tworzą między innymi niepełnosprawny, hindus i były astronauta. A jak mógłby wyglądać polski rząd, gdyby miał go konstruować Justin Trudeau?


1. ROBERT BIEDROŃ - MINISTER TOLERANCJI

2%? 5%, 7%, a może 10%? Nie ma jednoznacznych danych o liczbie osób homoseksualnych w polskim społeczeństwie. Ale gdyby nowy premier naprawdę chciał pochylić się nad problemem nietolerancji w Polsce, szczególnie gdy z pierwszych stron gazet nie schodzi temat uchodźców, z pewnością stworzyłby stanowisko ministra ds. tolerancji. Naszym kandydatem jest Robert Biedroń, który dzięki swojej wieloletniej walce o prawa osób homoseksualnych stał się symbolem tolerancji.

2. AGNIESZKA HOLLAND - MINISTER KULTURY

Tak, pewnie część osób wolałaby, aby użyć słowa "ministra". Jedno jest pewne - reżyserka, oprócz tego że jest kobietą, co wpływałoby pozytywnie na parytet płci, jest znakomitą reżyserką i wielką osobistością świata kultury. Z jej dorobkiem artystycznym, światowym obyciem a także otwartym spojrzeniem na kwestie społeczne mogłaby śmiało zastąpić panów, których na ten urząd wybiera się zdecydowanie częściej.

3. ADRIAN ZANDBERG - MINISTER POLITYKI SPOŁECZNEJ

Jeszcze niedawno dziennikarze pytali go, jak przedstawiłby się Polakom. Dziś większość nas z łatwością rozpoznaje charyzmatycznego lewicowca. To bez wątpienia największe odkrycie ostatniej kampanii wyborczej. I choć poglądy ekonomiczne, w postaci 75 proc. podatku dla najbogatszych, nie byłyby najlepszą przesłanką do czynienia z Zandberga ministra finansów, to bez wątpienia ma on na uwadze dobro zwykłych i biednych ludzi. Młody, dobrze wykształcony idealista. Takich ludzi nam trzeba.

4. JANINA OCHOJSKA - MINISTER DS. OSÓB WYKLUCZONYCH SPOŁECZNIE

Trudno wskazać osobę bardziej zasłużoną w obszarze działań na rzecz potrzebujących. Skromna, posiadająca fachową wiedzę i przede wszystkim od lat skuteczna w działaniach - oto cała Janina Ochojska. Angażuje się w pomoc potrzebującym, a od 1994 roku jest prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej. Od wczesnego dzieciństwa jest osobą niepełnosprawną. To bez wątpienia jedna z najbardziej wrażliwych i najlepiej znających sytuację osób wykluczonych społecznie. Ich reprezentant również przydałby się w polskim rządzie, bo choć wiele osób zdaje się tego nie dostrzegać, oni także stanowią część polskiego społeczeństwa.

5. ROMAN POLKO - MINISTER OBRONY

Polski generał, który od pewnego czasu występuje przede wszystkim jako komentator. Jest to jednak wciąż młody, a zarazem wybitnie doświadczony człowiek, który od podszewki zna problemy polskiej wojskowości. Co ważne, nie tylko zza biurka. Szczególnie cenią go media prawicowe, ale nie jest postacią kontrowersyjną, tylko raczej zdecydowaną i świadomą swoich poglądów. Przypomnijmy, że za obronność w nowym rządzie Kanady będzie odpowiadał 45-letni Harjit Sajjan, były policjant i weteran wojenny po trzech misjach w Afganistanie.

6. OTYLIA JĘDRZEJCZAK - MINISTER SPORTU

Wśród kandydatek na to stanowisko można przebierać. Jednak to właśnie Otylia Jędrzejczak ma nie tylko doświadczenie sportowe, ale i próbowała swoich sił w Polityce. Urodzona w 1983 roku pływaczka mogłaby wnieść powiew świeżości do świata polskiego sportu, w którym wciąż zbyt wielu jest "leśnych dziadków". Pytanie tylko, czy ten świat zdominowany przez mężczyzn zaakceptowałby młodą sportsmenkę, czy też Jędrzejczak podzieliłaby losy ministry Joanny Muchy. Ta zaś stwierdziła w jednym z wywiadów: – Odeszłam przez mężczyzn. Nie piłam z nimi whisky. Nie chcę się uczyć takiej polityki – mówił Mucha w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

7. MIROSŁAW HERMASZEWSKI - MINISTER TRANSPORTU

Kanadyjski premier mianował nowym ministrem transportu Marca Garneau, który był w astronautą. To również pierwszy Kanadyjczyk, któremu w 1984 roku udało się polecieć w kosmos, a 2001 roku objął szefostwo nad Kanadyjską Agencją Kosmiczną. Idąc tym tropem, w Polsce nie mielibyśmy zbyt dużego wyboru. Pierwszym i jedynym dotychczas Polakiem, który odbył lot w kosmos jest generał Mirosław Hermaszewski. Przypomnijmy, że w 2014 roku polski kosmonauta otrzymał propozycję startu do Parlamentu Europejskiego z list SLD. Prasa donosiła, że zrezygnował z uwagi na swojego zięcia - Ryszarda Czarneckiego.

8. MONIKA PŁATEK - MINISTER DS. RÓWNOUPRAWNIENIA

Gdybyśmy mieli wskazać osoby, dzięki którym słowa "równouprawnienie" i "parytet" wyszły z cienia, jako jedną z pierwszych należałoby wymienić Prof. Monikę Płatek. Znana prawniczka z Uniwersytetu Warszawskiego od lat działa na rzecz poprawy sytuacji kobiet w Polsce. Wytyka mężczyznom, że o równości panowie potrafią rozmawiać, ale z zarządzaniem równością mają problemy. – – Kobiety zmusiły parlamentarzystów, by myśleli w kategoriach równouprawnienia. Nawet jeśli tego nie potrafią, muszą się z tym liczyć – uważa karnistka.

9. RAFAŁ BRZOSKA - MINISTER GOSPODARKI

Młody milioner, którzy dla wielu polskich przedsiębiorców uchodzi za guru biznesu. Potrafi dostrzec i potraktować jako problem, że ludzie chodzą do roboty, zamiast do pracy. Prezes Integer.pl, do którego należy InPost Zaczynał jeszcze na studiach, od roznoszenia ulotek. Dziś ma firmę, wycenianą na 1,2 miliarda złotych. Człowiek spoza świata polityki, który wie jak zarobić pieniądze. Czy poradziłby sobie na stanowisku ministra gospodarki?

10. MINISTER DS. CUDZOZIEMCÓW

Justin Trudeau powierzył resort sprawiedliwości Jody Wilson-Raybould, o indiańskich korzeniach. Czy i w polskim rządzie znalazłoby się miejsce dla przedstawiciela mniejszości? Jeśli tak, kandydatką na ministra ds. cudzoziemców mogłaby zostać muzułmanka – Balli Marzec, etniczna Kazaszka, dziennikarka i działaczka demokratycznej opozycji Kazachstanu, o której pisaliśmy w naTemat. Chciała kandydować na prezydenta Polski, ale nie udało się jej zebrać 100 tys. podpisów.

Napisz do autora: krzysztof.majak@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...