Chcą zatrudnić niepełnosprawnych, a miasto odmawia im pustostanu. Dlaczego? Bo... nie

"Życie jest fajne" chce pomóc autystykom, ale urzędnicy uważają, że inicjatorzy żądają zbyt wiele
"Życie jest fajne" chce pomóc autystykom, ale urzędnicy uważają, że inicjatorzy żądają zbyt wiele Fot. Screen / Youtube
Fundacja Ergu Sum marzy o otwarciu klubokawiarni, gdzie pracowaliby autystycy. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce, ale nie popierają jej warszawskie dzielnice. Wola i Śródmieście odrzuciły wniosek o przyznanie pustostanu, choć wcześniej były na tak. Teraz okazuje się, że choć oficjalnie lokali nie ma, to wiele wciąż czeka na nowych właścicieli.


Życie jest fajne, ale nie w Warszawie?
"Życie jest fajne" – tak brzmi nazwa miejsca, które pokazałoby, że niepełnosprawni to mający wiele do zaoferowania obywatele. O realizacji pomysłu zdecyduje jedynie lub aż lokal, a konkretnie pustostan. Tych w Warszawie są dziesiątki, a ich przydzielaniem zajmują się urzędy dzielnic. Ergo Sum zwróciło się z prośbą dwa: Woli i Śródmieścia.

– Gdy składaliśmy do urzędu biznesplan na klubokawiarnię, dzielnice twierdziły, że udostępnią nam lokal. Teraz, z jakichś niejasnych dla nas powodów, wycofują się z tej deklaracji – mówi w rozmowie z WawaLove.pl prezes fundacji, Aleksandra Ciechomska - Smereczyńska. Ze zdziwieniem przyjęła odmowę włodarzy, którzy tłumaczyli decyzję m.in. brakiem powiązań Ergo Sum z mieszkańcami. Nie okazało się to do końca prawdą, dlatego walka trwa nadal. Śródmieście idzie w zaparte, tłumacząc, że pustostan fundacji się nie należy.

Urzędnicze kłody pod nogi
Urzędnicy z Woli zareagowali podobnie, argument brzmi: Za dużo wymagań, nie ma lokalu, które je spełnia. Jakie to wymagania? Lokalizacja przy węźle komunikacyjnym, 100 metrów kwadratowych przestrzeni, dzięki której skorzystają nie tylko goście, ale i autystyczni pracownicy. Ci potrzebują bowiem oddzielnego pokoju, gdzie będą mogli się wyciszyć.
Rzecznik prasowy Woli tłumaczy, że nie można zapewnić takiego lokalu. – Jeśli posiadalibyśmy miejsce, które spełniałoby wszystkie oczekiwania, nasza odpowiedź byłaby pozytywna – mówi w rozmowie z WawaLove.pl. – Będziemy jeszcze rozmawiać z Fundacją Ergo Sum, by przedyskutować minimalne warunki, które musielibyśmy zapewnić. Możliwe, że po tym spotkaniu uda nam się dojść do kompromisu. Pytanie brzmi, z ilu wymogów, które zostały zawarte we wniosku, Fundacja będzie mogła zrezygnować tak, byśmy mieli szansę wskazać dostępny lokal – dodaje.


Walka z czasem
Fundacji zależy na czasie – inicjatorzy "Życie jest fajne" wzięli kredyt od wspierającej takie akcje organizacji, ale pieniądze muszą wydać do końca stycznia. – Musimy znaleźć lokal, wyremontować go i przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Miejsca na naszą klubokawiarnię szukamy także na własną rękę, niestety cena komercyjnego wynajmu jest dla nas nie do przeskoczenia – tłumaczy manager klubokawiarni Mikołaj Ochmański.

Ergu Sum chce pomagać autystykom, ale też edukować społeczeństwo na temat ich choroby. A warszawiacy okazują wsparcie idei.Fundacji brakuje 30 tys. złotych, które wyda m.in. na wyposażenie lokalu, dzięki pomocy ludzi zebrano niemal połowę potrzebnej kwoty. Akcja crowdfundingowa trwa na stronie www.wspieram.to/zyciejestfajne.

źródło: wawalove.pl

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce