Wzruszająca historia małego Anthony'ego Smitha obiegła media na całym świecie. Ten czterolatek jest wielkim fanem komiksów. Jest też głuchy na jedno ucho, a na drugie niedosłyszy. Pewnego dnia po obudzeniu postanowił, że nie będzie nosił aparatu słuchowego, ponieważ superbohaterowie takich nie mają. Zdesperowana matka napisała do Marvela – jednego z największych wydawców komiksów – z prośbą o pomoc. I pomogli.
Pracownicy Marvela poruszeni mejlem od matki Anthony'ego postanowili coś zrobić. Odszukali postać Hawkeye'a – członka grupy Avengers, którego w filmie o tej drużynie superbohaterów, jaki niedawno pojawił się w kinach, gra Jeremy Renner. Ten znakomity łucznik nosił aparat ponieważ utracił osiemdziesiąt procent słuchu.
Twórcy komiksów zrobili jednak coś więcej. Rysownik Marvela stworzył postać Blue Eara – imię wzięli od tego jak chłopiec nazywa swój aparat – który dzięki urządzeniu słyszy wezwania ludzi w potrzebie (możecie go zobaczyć na blogu autora). Przesłali Anthony'emu jeden szkic tego bohatera i drugi, gdzie jako chłopiec stoi razem z Hawkeyem. Christina D'Allesandro, matka Anthony'ego, powiedziała, że to w zupełności przekonało jej syna do noszenia aparatu słuchowego.
Superbohaterowie z ułomnościami
Marvel tworząc wiele postaci dał im oprócz niezwykłych mocy, także cechy z którymi musieli walczyć, lub jakie ograniczały ich. Najbardziej znanym jest profesor Charles Xavier znany jako profesor X, który jeździ na wózku. Jako wielki umysł i posiadacz umiejętności telekinezy i telepatii pomimo przeciwności fizycznych jest twórcą i mentorem szkoły mutantów.
Inny bohater, który ma zwykłe problemy zdrowotne jest Daredevil – niewidomy mściciel z Nowego Yorku. Mimo utraty jednego zmysłu, pozostałe dzięki radioaktywnym związkom i treningowi zostały wzmocnione tak, że bez przeszkód może poszukiwać zemsty na zabójcach ojca.
Znani z filmu The Avengers Thor i Iron Man, także mają swoje problemy. Bóg wikingów w swojej ludzkiej formie w komiksie ma problemy z chodzeniem, a Tony Stark mimo, że jest multimiliarderem, cierpi na chorobę serca.
Nie tylko niepełnosprawność
Superbohaterowie Marvela są bardzo ludzcy także ze względu na inne swoje cechy. Twórcom komiksów zależy zarówno na oderwaniu swoich czytelników od świata rzeczywistego, jak i pokazaniu, że mimo ich mocy, mają wiele wspólnego ze zwykłymi "szarakami".
Przeżywają miłości i rozstania, niektórzy są wyśmiewani w szkole, czy muszą radzić sobie z pokusami. Walczą też o tolerancję dla swojej odmienności. Niektórzy podwójnie.
Seria Astonishing X-Men w numerze pięćdziesiątym zaznaczy się w historii komiksów jako pierwsza, w której doszło do homoseksualnego ślubu. Superbohaterowie znani jako X-Meni są prześladowani ze względu na swoje moce, ale starają się żyć w zgodzie ze sobą. Superszybki Jean-Paul Beaubier (Northstar) i Kyle Jinadu (zwykły człowiek) wezmą ślub w towarzystwie swoich przyjaciół mutantów. Jak mówią przedstawiciele Marvel, ich dewizą jest, by świat superbohaterów był odbiciem świata jaki widzą za oknem jego czytelnicy.
W naszym kraju nie mamy wielu superbohaterów, ale są podejmowane próby oswojenia dzieci z chorobami i niepełnosprawnością poprzez bajki. Fundacja "Oswoić Los", wydała zbiór pod tytułem "Tuż pod moim nosem", który ma na celu oswojenie dzieci zdrowych z dziećmi chorymi. Mogą tam poznać chociażby historię niewidomego chłopca, autystycznego pająka Czarusia, Księżniczki Smutnej, która nie miała nogi, czy głuchego słonia.
W czytanie bajek zaangażowali się m.in. Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, Marcin Prokop, Magda Mołek, Muniek Staszczyk, Majka Jeżowska, Szymon Majewski, Kabaret Ani Mru-Mru i Natalia Kukulska. Możemy posłuchać ich tutaj.