Wykładowcy UJ apelują do Andrzeja Dudy. "Podpisana przez Pana ustawa nie godzi się z zasadą demokratycznego państwa"

Rada Wydziału Prawa UJ apeluje do Andrzeja Dudy.
Rada Wydziału Prawa UJ apeluje do Andrzeja Dudy. Fot. Michał Lepecki / Agencja Gazeta
Andrzej Duda, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, został poproszony przez dawnych wykładowców o podjęcie działań, które powstrzymają niekorzystny według nich proces, mający na celu ograniczenie niezależności władzy sądowniczej w Polsce. Rada Wydziału przesłała już prezydentowi treść przyjętej uchwały.


"Zwracamy się do Pana Prezydenta, absolwenta naszego Wydziału i członka wspólnoty akademickiej Uniwersytety Jagiellońskiego, o uszanowanie wartości, których Krakowska Wszechnica jest strażnikiem: prawa i wolności obywatelskich" – zwracają się do Andrzeja Dudy wykładowcy, w uchwale podjętej przez Radę Wydziału 30 listopada br.
W dokumencie wykładowcy wyrażają swój niepokój, w związku z podpisaną przez prezydenta ustawą z dnia 19 listopada br., która dotyczyła zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ich zdaniem ruch ten "nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego" oraz "podważa zaufanie do Trybunału Konstytucyjnego". Podpisana przez dziekana uchwała została przyjęta 55 głosami. 26 wykładowców było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego jest przez wielu oceniana równie negatywnie, jak chociażby niedawne ułaskawienie przez prezydenta Mariusza Kamińskiego. Jak pisaliśmy niedawno w naTemat, z sondażu Millward Brown przeprowadzonego dla Faktów TVN i TVN24 wynika, że 61 % Polaków uważa ułaskawienie Kamińskiego za złą decyzję.

źródło: TVN24

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!