Andrzej Duda jest krytykowany przez swoją uczelnię. Obecnie polityk znajduje się na bezpłatnym urlopie.
Andrzej Duda jest krytykowany przez swoją uczelnię. Obecnie polityk znajduje się na bezpłatnym urlopie. Fot. Michał Lepecki / Agencja Gazeta

Profesor Jan Zimmermann był promotorem pracy doktorskiej Andrzeja Dudy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dawny opiekun naukowy nie szczędzi jednak swojemu ekspodopiecznemu gorzkich słów.

REKLAMA
– Ubolewam, że mój wychowanek, prezydent Duda łamie konstytucję – mówił Prof. Zimmermann w rozmowie z wyborcza.pl. To nie pierwsze tarcie na linii urzędujący prezydent - uniwersytet. Zaledwie dwa dni temu pisaliśmy o liście, w którym wykładowcy proszą o "uszanowanie wartości, których Krakowska Wszechnica jest strażnikiem: prawa i wolności obywatelskich". Teraz na antenie TVN 24 postawę prezydenta komentuje jego dawny promotor.
Profesor przyznał, że po wyroku trybunału, obowiązkiem Dudy jest zaprzysiężenie trzech sędziów, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Podkreślił, że w takim wypadku wczorajszy wybór pięciu sędziów jest "zupełnie niezgodny z prawem".
- Z punktu widzenia prawa tych pięciu sędziów nie ma. Oni nie są sędziami Trybunału - mówił prof. Zimmermann.
Wykładowca stwierdził też, że wybór i nocne zaprzysiężenie to wyjście poza granice prawa i konstytucji. Profesor opowiadał też o swojej znajomości z prezydentem Dudą.
- Znam pana Dudę bardzo długo, ale on zupełnie się zmienił, wchodząc w politykę. Jest dobrym prawnikiem, ale stając się politykiem, robi różne rzeczy nieoczekiwane - ze smutną refleksją komentował prof. Zimmermann.

źródło: TVN 24

Napisz do autora: piotr.celej@natemat.pl