Będzie wielka konsolidacja? Minister skarbu rozważa połączenie największych spółek paliwowych

Dojdzie do wielkiej konsolidacji spółek paliwowych?
Dojdzie do wielkiej konsolidacji spółek paliwowych? Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Minister skarbu państwa zamierza przeciwdziałać próbom przejęcia największych państwowych spółek paliwowych. Dawid Jackiewicz rozważa w związku z tym połączenie PKN Orlen, Lotosu i PGNiG.


Minister nie podał na razie szczegółów planowanej konsolidacji. Wspomniał jedynie, że rozważa obecnie różne konfiguracje. – Na razie chcemy w ciągu kilku-kilkunastu tygodni, najpóźniej do końca I kwartału, określić wstępnie, czy takie połączenie miałoby sens – poinformował Jackiewicz.

Jak tłumaczy minister, połączenie ma zabezpieczyć interesy skarbu państwa, zwłaszcza przed próbami wrogiego przejęcia. W późniejszym czasie analizie zostaną poddane także ewentualne efekty konsolidacji. Na obecną chwilę rozważane są jedynie wstępne pomysły dotyczące formy w jakiej miałaby nastąpić synergia.

Jackiewicz przyznał, że są prowadzone także rozmowy dotyczące dywersyfikacji działalności spółki KGHM, która jest dziś uzależniona od wahania cen miedzi. Są także prowadzone dyskusje związane z przeprowadzeniem audytu kopalni w Chile. Jackiewicz ma obecnie wątpliwości co do zasadności prowadzenia inwestycji w tym kraju.


źródła: Bankier.pl, "Gazeta Prawna"

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POWYBORCZY PORANEK

WYNIKI, ANALIZY, KOMENTARZE