Tak wygląda "dobra zmiana" PiS w gospodarce. Polska z obniżonym ratingiem wiarygodności, złoty traci na wartości

Gospodarka znów zwalnia?
Gospodarka znów zwalnia? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prawie rok temu agencja ratingowa Standard & Poor's (S&P) podwyższyła perspektywę ratingu Polski z poziomu "stabilna" na "pozytywną". Opublikowano kolejny przegląd. Tym razem S&P obniżyło Polsce ocenę do poziomu "negatywnego". W efekcie złoty natychmiast mocno osłabił się do euro, franka i dolara.


Dokonana w lutym 2015 roku podwyżka perspektywy ratingu była odzwierciedleniem stale rosnącej wiarygodności kredytowej Polski na rynkach finansowych. W połowie roku pojawiły się już jednak pierwsze sugestie, że status może wrócić do poprzedniego poziomu.


- Polska ryzykuje utratę pozytywnego spojrzenia na jej rating A- jeśli łamie swoje zasady wydatków rządowych lub podejmuje działania krzywdzące dla inwestorów zagranicznych – oceniał w sierpniu Felix Winnekens, główny analityk S&P zajmujący się Polską. Podkreślił, że na utratę wiarygodności mogą wpłynąć plany wprowadzenia podatków bankowego i od supermarketów, forsowane przez będący wówczas w opozycji PiS.

– Od wygranych wyborów w październiku 2015 roku, nowy rząd w Polsce zainicjował różne środki legislacyjne, które uważamy za osłabienie niezależności i skuteczności kluczowych instytucji, co znajduje odzwierciedlenie w naszej ocenie - czytamy w opublikowanym w piątek komunikacie agencji S&P. Rating Polski spadł więc z A- do BBB+.


Agencja napisała również, że istnieje prawdopodobieństwo wynoszące jeden do trzech, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy rating znów się obniży, jeśli wiarygodność polityki pieniężnej pogorszy się poniżej oczekiwań S&P. Polskie Ministerstwo Finansów ogłosi komentarz w tej sprawie po zapoznaniu się z decyzjami pozostałych agencji ratingowych, które również mają być ogłoszone w piątek.
Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem