Ile dajemy księdzu podczas kolędy? Ponad połowa Polaków wręcza jeden banktot

Przeciętna ofiara podczas kolędy to 50 zł.
Przeciętna ofiara podczas kolędy to 50 zł. Fot. Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Woda święcona, krzyż, koperta - to zazwyczaj przygotowują przed kolędą Polacy. Wielu się zastanawia "ile dać księdzu". Z najnowszego sondażu dla instytutu Badań Pollster wynika, że najczęściej jest to kwota 50 złotych.


Niedawno pisaliśmy, że Parafia św. Wojciecha w Białymstoku wydała instrukcję... przyjmowania wizyty duszpasterskiej. Teraz można uchylić kolejnego rąbka tajemnicy - czyli tego, ile Polacy dają w kopercie.

Z sondażu powstałego na zlecenie "Super Expressu", dowiadujemy się, że księdza przyjmuje 72,3 proc. Polaków. Większość odwiedzającemu dom duszpasterzowi wręcza ofiarę pieniężną. Tylko 15,8 proc. uważa, że "koperta" nie jest konieczna lub z innych powodów nie wręcza księdzu pieniędzy.

Ile więc wynosi przeciętna ofiara w polskim domu? Najwięcej, bo aż 59,8 proc. Polaków daje datek w wysokości 50 zł. 19,9 proc ofiarowuje więcej - od 51 do 100 złotych. Pieniądze powyżej tej kwoty wkłada do koperty 4,5 proc. badanych. Na co przeznaczane są pieniądze z kolędy? Najczęściej to "świąteczna" premia dla księży oraz uzupełnienie budżetów parafii.

źródło: se.pl

Napisz do autora: piotr.celej@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu