Na dywanik wezwano szefów banków - zarówno państwowych, jak i prywatnych

Podatek bankowy był jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.
Podatek bankowy był jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Na posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych zostali zaproszeni prezesi PKO BP, Pekao SA, mBanku, Deutsche Banku i Alior Banku. To spore zaskoczenie, dotychczas mówiło się tylko o państwowych instytucjach finansowych.


Na posiedzeniu komisja, chce dowiedzieć czy prezesi banków nie przerzucają kosztów wprowadzenia podatku bankowego na klientów, o którego negatywnych skutkach pisaliśmy tydzień temu. Zapewne żaden z prezesów nie powie tego, ponieważ istnieje ustawowy zakazu przerzucania kosztów nowych regulacji na klientów. Takie rozwiązanie również jest dla polityków Prawa i Sprawiedliwości korzystne - będą mogli podeprzeć się opinią, że banki z innych powodów musiały zwiększyć koszty kredytów.

Posiedzenie komisji ma odbyć się na 9 lutego o godzinie 12:00. Na razie nie wiadomo czy prezesi banków się na nim stawią. Co ciekawe, wśród zaproszonych są również zarządzający przedsiębiorstwami prywatnymi. W rozmowie z reporterem RMF FM część z prezesów przyznała, że traktują całą sytuację jak wezwanie na przesłuchanie.

źródło: RMF FM

Napisz do autora: piotr.celej@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KRAJOBRAZ PO WYBORACH

WYNIKI, ANALIZY, KOMENTARZE