"Walka o TK nikogo nie obchodzi"? Ten sondaż potwierdza, że to dla Polaków sprawa dużo ważniejsza od "500 zł na dziecko"

Sondaże poparcia dla partii są dla PiS wciąż wyśmienite, ale inne badania pokazują, że szybko sympatia Polaków do ekipy Kaczyńskiego może się skończyć.
Sondaże poparcia dla partii są dla PiS wciąż wyśmienite, ale inne badania pokazują, że szybko sympatia Polaków do ekipy Kaczyńskiego może się skończyć. Fot Sławomir Kaminski / Agencja Gazeta
Panuje dość powszechne przekonanie, że Prawo i Sprawiedliwości kupuje sobie wysokie poparcie społeczne hojnym rozdawnictwem środków z budżetu państwa takim, jak program "Rodzina 500+", a kondycja polskiej demokracji niewielu obchodzi. Przeczy temu najnowszy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, który zapytał Polaków o to, jakie tematy polityczne są dla nich najważniejsze.


Jego wyniki mogą zaskakiwać osoby sceptycznie nastawione do walki opozycji i Komitetu Obrony Demokracji o utrzymanie niezależności Trybunału Konstytucyjnego. Na to, iż jest to najważniejsza w chwili obecnej sprawa wskazało znacznie więcej osób niż na słynne "500 zł na dziecko". Spór o polską demokrację jest najważniejszy dla 20,7 proc. Polaków, realizację programu "Rodzina 500+" ma za priorytet tylko 12,8 proc.

Co ciekawe, jest jednak sprawa, która jest dla Polaków jeszcze ważniejsza. Aż 26 proc. badanych stwierdziło, iż najbardziej interesuje ich wypełnienie obietnic prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. To zła wiadomość dla ekipy Jarosława Kaczyńskiego, gdyż już na początku roku rząd oznajmił, iż kwota wolna od podatku w Polsce nie może być podniesiona tak szybko, jak obiecywano w kampaniach prezydenckiej i parlamentarnej.

Opornie Prawu i Sprawiedliwości idzie także wprowadzenie w życie rozwiązań ustalających stawkę minimalną na poziomie 12 zł/h. Tymczasem to najważniejsza dziś sprawa dla 13,6 proc. Polaków, która również wyprzedziła w wynikach sondażu "500 zł na dziecko". Wśród pozostałych najważniejszych spraw Polacy wskazują obniżenie wieku emerytalnego (10,3 proc.), darmowe leki dla seniorów powyżej 75. roku życia (7,9 proc.). Na inne sprawy wskazało 3,7 proc. Problem z określeniem własnego zdania miało 2,1 proc. respondentów.


W świetle badań IBRiS trudno uznać, że społeczeństwo nad Wisłą za najważniejsze uważa wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej, które w ostatnich tygodniach bardzo często staje się dla rządu Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło tematem numer jeden. Ten temat najważniejszy jest jedynie dla 2,9 proc. Polaków.

Przypomnijmy, iż ta sama pracownia badawcza opublikowała w ostatnim czasie dwa inne sondaże, z których wynikało, że pomimo zaostrzania się nastrojów społecznych, PiS cieszy się poparciem większym niż wszystkie partie opozycyjne razem wzięte, a oceny pracy prezydenta Dudy i premier Szydło poprawiają się.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

źródło: Twitter.com/IBRiS_PL
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...