Janda może nie dostać pieniędzy na teatry. Gliński odrzucił jej wnioski

Krystyna Janda w tarapatach? Resort kultury odrzucił jej wnioski o dofinansowanie teatrów
Krystyna Janda w tarapatach? Resort kultury odrzucił jej wnioski o dofinansowanie teatrów Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta
Aktorka od lat zaprasza widzów do stworzonych przez siebie Polonii i Och-Teatru. Ich funkcjonowanie w dużej mierze zależy od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bez wsparcia resortu, którym kieruje dziś prof. Piotr Gliński, mogą już sobie nie poradzić. I tak może się stać wkrótce, bo minister odrzucił wnioski Jandy o dofinansowanie działalności.

– Do Programów Ministra 2016 Fundacja Krystyny Jandy złożyła cztery wnioski. Trzy z nich były poprawne formalnie, ale nie otrzymały dotacji ze względu na zbyt niską punktację. Wnioski te będą rozpatrywane w trybie odwoławczym. Jeden wniosek nie spełniał wymogów formalnych odnośnie do poziomu wkładu własnego – mówi „Show” Anna Lutek, rzeczniczka prasowa resortu. Janda liczyła na dotację w wysokości ok. 1,5 mln złotych, teraz istnieje ryzyko, że będzie musiała o niej zapomnieć.


Pieniądze tego rzędu są zwykle przeznaczane na sprzęt, kostiumy, dekorację czy produkcję spektakli w Polonii i Och-Teatrze. Józefina Bartyzel z fundacji gwiazdy podkreśla jednak, że ta jeszcze nie składa broni – do ministerstwa wpłynęły bowiem odwołania od niekorzystnej decyzji. A tę podejmował m.in. Gliński, któremu nie musiały podobać się wypowiedzi Jandy o PiS. Artystka krytykowała już partyjną koleżankę ministra i samego prezesa. Jak pisaliśmy, o Pawłowicz powiedziała, że ma „klimakterium w ostrym stadium”, nie akceptowała też nazwania części Polaków „gorszym sortem”.

źródło: wp.pl

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...