Była Pierwsza Dama przeciwko zakazowi aborcji. Ten apel Marii Kaczyńskiej trzeba przypomnieć PiS

Była Pierwsza Dama Maria Kaczyńska w 2007 roku stanowczo sprzeciwiła się naruszaniu tzw. kompromisu aborcyjnego.
Była Pierwsza Dama Maria Kaczyńska w 2007 roku stanowczo sprzeciwiła się naruszaniu tzw. kompromisu aborcyjnego. Fot. Jerzy Gumowski / Agencja Gazeta
"Zwracamy się z apelem do posłanek i posłów, aby nie zmieniali Konstytucji w artykule dotyczącym godności człowieka. Konstytucja naszym zdaniem dostatecznie chroni życie i godność człowieka" – pod takim apelem w sprawie utrzymania tzw. kompromisu aborcyjnego dokładnie 9 lat temu podpisała się ówczesna Pierwsza Dama Maria Kaczyńska.

– Miał szczęście, że ją spotkał. To małżeństwo mu bardzo pomogło, gdyby nie Marylka, która prowadziła dom, nie mógłby jednocześnie prowadzić działalności opozycyjnej i doktoryzować się... – tak prezes Prawa i Sprawiedliwości wspominał Marię Kaczyńską w najnowszym wywiadzie udzielnym Superstacji. Czy jednak na tym pamięć Jarosława Kaczyńskiego o "Marylce" na tym się kończy?

Z każdym dniem PiS idzie dalej w kierunku wprowadzenia w życie forsowanego przez biskupów projektu ustawy nie tylko całkowicie zakazującej przerywania ciąży (nawet w przypadku zagrożenia życia kobiety ciężarnej), ale i zakładającej karę pozbawienia wolności dla kobiet, które nieumyślnie poroniły. Dlatego też coraz częściej przypominane jest twarde stanowisko Marii Kaczyńskiej w sprawie utrzymania tzw. kompromisu aborcyjnego sprzed lat.

Bo podobne przepisy PiS próbowało wprowadzić, gdy w latach 2005-2007 po raz pierwszy rządziło w Polsce. Wówczas ekipę Jarosława Kaczyńskiego powstrzymał przed tym między innymi sprzeciw Pałacu Prezydenckiego. Najgłośniej wybrzmiał on, gdy Maria Kaczyńska zaprosiła znane i wpływowe Polki, by na zakończenie tego spotkania wspólnie podpisać apel o utrzymanie bardzo konserwatywnego, ale zarazem humanitarnego prawa obowiązującego w sprawie aborcji.


Warto przypomnieć, że za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego opowiedziały się wówczas ramię w ramię zarówno kojarzone z liberalnymi poglądami Monika Olejnik, Maria Czubaszek, Małgorzata Domagalik, Krystyna Kofta, Magdalena Środa, czy Dominika Wielowieyska, ale także popularne na prawicy lub znane z konserwatywnych poglądów Dorota Kania, Joanna Lichocka, Iwona Schymalla i Anna Popek.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...