Catholics for Choice solidarni z Polkami i Polakami. Ulicami Łodzi przeszedł marsz przeciw totalnemu zakazowi aborcji

Plakat marszu sprzeciwu wobec totalnego zakazu aborcji.
Plakat marszu sprzeciwu wobec totalnego zakazu aborcji. fot. facebook.com
"Nasze prawa - wspólna sprawa", "Rozsądek, nie fanatyzm" i "Ręce precz od mojej macicy" - m.in. pod takimi hasłami przeszedł w Łodzi kilkutysięczny marsz przeciwko odebraniu prawa do przerwania ciąży kobietom zgwałconym, ciężko chorym i w uszkodzonej ciąży. Podczas manifestacji odczytano list z wyrazami wsparcia dla polskiego społeczeństwa od znanej organizacji Catholics for Choice (ang. Katolicy za wyborem).

Marsz rozpoczął się na Al. Kościuszki 134, a następnie ulicami Radwańską i Piotrkowską przeszedł na Plac Wolności.
Ogólnopolski marsz protestu kobiet polskich
manifest

1. Należy dbać o życie i zdrowie kobiet w Polsce, dla których aborcja to zawsze trudna decyzja a zmuszanie ich do rodzenia dzieci z gwałtu czy nieuleczalnie chorych, bądź do ryzykowania ich życiem jest niehumanitarne.

2. Nie można odbierać kobietom prawa do samostanowienia o macierzyństwie. Nie zmuszajcie kobiet, aby rodziła dzieci z genetyczną wadą płodu, jeżeli państwo nie jest w stanie zapewnić podstawowej opieki dla tych dzieci.

3. Prawa kobiet nie mogą być kartą przetargową między Episkopatem Kościoła katolickiego a PiS. Polskie kobiety potrafią być solidarne i działać ponad politycznymi podziałami – bo mamy wspólny cel, potrafimy głośno domagać się szacunku dla nas w sferze publicznej, politycznej i ustawodawczej.

Podczas zgromadzenia odczytano list "Catholics for Choice", znanej organizacji zrzeszającej katoliczki i katolików popierających prawo wyboru kobiet w dziedzinie rozrodczości.

"Radykalni fundamentaliści w Polsce - którzy ewidentnie nie dbają ani o interes kobiet, ani o ich prawa czy godność - chcą narzucić politykę ciała, by wprowadzić totalny zakaz przerywania ciąży" – piszą Catholics for Choice. "Nie ma sprawiedliwości w społeczeństwie, które podporządkowuje kobiety prawom, które stawiają uprzedzenia przed ludźmi. Nie ma znaczenia, czy władze nazwą tą niesprawiedliwość polityką, religią czy jakimkolwiek innym terminem kryjącym niebezpieczną ideologię" – kontynuowali autorzy listu.
Catholics for Choice
Katolicy za wyborem, 17 kwietnia 2016 r.

Jesteśmy przekonani, że wolność wyboru reprodukcyjnego ma wielką wartość moralną. Wzywamy partie polityczne, społeczeństwo obywatelskie i wszystkich obywateli, zarówno kobiety jak i mężczyzn, by sprzeciwili się terrorowi, który jest uruchamiany wobec kobiet w Polsce.

Tylko kobiety mogą podjąć właściwą dla siebie decyzję w sprawie przerwania ciąży. To jest właśnie kluczowy aspekt popierania wolności wyboru, szacunku dla polskich kobiet i zachowania wolnego społeczeństwa dla wszystkich.
Czytaj więcej

Na marszu nie zabrakło akcentów antyklerykalnych - był on odpowiedzią m.in. na inicjatywę biskupów rzymskokatolickich, którzy w liście odczytywanym wiernym poparli wprowadzenie totalnego zakazu przerywania ciąży w Polsce. Wśród uczestniczek i uczestników marszu byli wykładowczyni akademicka Iza Desperak i poseł Artur Dunin. – Ograniczanie kobietom prawa do przerywania ciąży to praktyka systemów totalitarnych – mówiła Desperak.
Dwa tygodnie temu głos ws. totalnego zakazu przerywania ciąży zabrała premier Szydło, która już kilka dni temu powiedziała, że jest zwolenniczką całkowitego zakazu aborcji. – Nie ma tej ustawy. Jest inicjatywa obywatelska – stwierdziła szefowa rządu.

Napisz do autorki: anna.dryjanska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...