Zamach na Internet. Zbigniew Ziobro i szef ABW będą mogli zamknąć każdy serwis i stronę internetową w Polsce

Zbigniew Ziobro będzie jedną z dwóch osób w kraju, które będą mogły zablokować dowolny portal internetowy.
Zbigniew Ziobro będzie jedną z dwóch osób w kraju, które będą mogły zablokować dowolny portal internetowy. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za zgodą Prokuratora Generalnego będzie mógł zamknąć dowolną stronę internetową lub zablokować jej treść. Nie będzie potrzebna do tego zgoda sądu. Dwie osoby w kraju będą panować nad treściami w internecie na podstawie nowej ustawy antyterrorystycznej.

Projekt nowych przepisów wyciekł w zeszłym tygodniu, gdy został opublikowany przez Fundację Panoptykon. Ustawa przewiduje, że decyzją tylko dwóch osób w Polsce będzie można „zarządzić zablokowanie albo zażądać od administrowania systemu teleinformatycznego zablokowania dostępności określonych danych informatycznych”.

W uzasadnieniu można przeczytać, że projektowane rozwiązanie ma szczególne znaczenie w kontekście przeciwdziałania działalności organizacji terrorystycznych, które wykorzystują internet do promowania swojej ideologii, zamieszczania instruktażu w zakresie sposobu przeprowadzania zamachów terrorystycznych oraz komunikowania się ze swoimi zwolennikami. Projekt zakłada, że blokada będzie mogła trwać 30 dni, z możliwym przedłużeniem o 3 miesiące już za zgodą sądu.

Eksperci są oburzeni. – To od szefa ABW do spółki z Prokuratorem Generalnym będzie zależało, czy panowie w maskach Guya Fawkesa organizujący manifestację, będą traktowani jak terroryści czy nie – mówi Piotr Waglowski z portalu money.pl. Specjaliści obawiają się, że ta ustawa stworzy pretekst do tego, żeby tworzyć kolejne pomysły jak ograniczyć w Polsce dostęp do internetu.źródło: money.pl

Napisz do autora: pawel.kalisz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...