
Majówka się zbliża wielkimi krokami, a tymczasem do laski marszałkowskiej wpłynął właśnie... projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Oczywiście autorstwa PiS.
REKLAMA
Jak można przeczytać na stronie Sejmu, projekt dotyczy określenia właściwości i ustroju Trybunału Konstytucyjnego, zasad postępowania TK oraz zasad i trybu orzekania oraz wykonywania orzeczeń Trybunału.
Jarosław Kaczyński przekonywał wczoraj na korytarzach sejmowych, że jak najbardziej możliwe jest osiągnięcie kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Trudno uwierzyć w te zapewnienia wobec faktu, że projekt zgłaszany jest przez posła Stanisława Piotrowicza na kilka chwil przed rozpoczęciem długiego weekendu.
PiS od miesięcy próbuje zmarginalizować Trybunał Konstytucyjny. Nie publikuje wyroków, orzeczenia TK nazywa prywatna opinią grupy sędziów. Nie przyjmuje do wiadomości opinii Komisji Weneckiej czy środowisk prawniczych w Polsce, nie przejmuje się możliwością wprowadzenia sankcji na Polskę przez Parlament Europejski. Spór jedynie narasta i nie widać jego końca.
Napisz do autora: pawel.kalisz@natemat.pl
