Czy wystarczy zmienić florę bakteryjną, by z grubasa zrobić kruszynkę i wyleczyć cukrzycę? Na razie to pieśń przyszłości

Na cukrzycę w Polsce choruje ponad 2 mln osób.
Na cukrzycę w Polsce choruje ponad 2 mln osób. Bartek Bobkowski / Agencja Gazeta
Być może już w nieodległej przyszłości wystarczy, że połkniemy tabletkę i będziemy mogli zapomnieć o otyłości lub nawet cukrzycy typu 2. Oczywiście na razie to tylko marzenia, ale w świetle badań przedstawionych na XVII Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wydaje się, że mogą się kiedyś spełnić. Naukowcy twierdzą bowiem, że flora bakteryjna występująca w dwunastnicy osób otyłych i z cukrzycą typu 2 znacznie się różni niż ta u osób zdrowych i szczupłych.


Jak tłumaczyła podczas Zjazdu biolog dr Agnieszka Ludwig-Gałęzowska, która była członkiem zespołu badawczego, biopaty z dwunastnicy pobrano od 60 osób dorosłych z trzech grup badanych: od osób, które nie chorowały na cukrzycę typu 2 i nie miały nadwagi, od osób, które nie chorowały na cukrzycę typu 2 ale były otyłe oraz od osób chorujących na cukrzycę typu 2 i jednocześnie chorujących na otyłość.


Inna flora bakteryjna
Polscy naukowcy chcieli poznać strukturę mikrobiomu dwunastniczego na podstawie analizy próbek biopsyjnych przy pomocy sekwencjonowania nowej generacji oraz różnic w strukturze tego mikrobiomu pomiędzy osobami otyłymi z cukrzycą typu 2 oraz otyłymi nie chorującymi na cukrzycę a osobami zdrowymi bez nadwagi.


Analiza wykazała, że ilość bakterii typu SR1 była 11-krotnie większa, a Verrucombia 3,3-krotnie większa u osób otyłych z cukrzycą typu 2 niż w grupie kontrolnej, czyli wśród osób z prawidłową wagą, nie chorujących na cukrzycę typu 2.

Osoby chore z otyłością miały za to 3,5 raza mniej Actinobacterii w stosunku do grupy kontrolnej. Natomiast osoby otyłe bez cukrzycy miały 4-krotnie mniej Cyanobacterii oraz 2,3-krotnie mniej Actinobacterii niż osoby zdrowe bez otyłości. Natomiast w ich metagenomie dwunastniczym zaobserwowano 4,05-raza więcej Bacterioidetes niż u osób z grupy kontrolnej.


Choć jak zaznaczała biolog, badanie zostało przeprowadzone na dość niedużej grupie osób, bo tylko 60., to jego wyniki należy traktować jako poważny przyczynek do dalszych badań.

Podobne badania
Wcześniej prowadzono już podobne badania dotyczące związku flory bakteryjnej z cukrzycą typu 2. Jednak większość z nich dotyczyła flory bakteryjnej końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Zwyczajnie badano florę bakteryjną tych osób na podstawie próbek kału. Według naukowców, znaczniej mniej wiadomo na temat struktury mikrobiomu z innych niż końcowy odcinek układu pokarmowego. Według naukowców, mikroflora różnych odcinków układu pokarmowego znacznie się różni, nie zależnie czy są to osoby zdrowe, chorujące na cukrzycę czy otyłe.

Miejmy nadzieję, że dzięki tym badaniom uda się kiedyś znaleźć lek na otyłość i cukrzycę typu 2. Gdyby zmiana flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym osoby otyłej lub chorującej na cukrzycę była odpowiednim leczeniem tych chorób znaleźlibyśmy lek na epidemię, która dokucza milionom ludzi na całym świecie. Oczywiście na razie to tylko pieśń przyszłości.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl