Dzieci z domów dziecka też powinny dostać 500+. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do minister Rafalskiej

Dzieci  z domów dziecka mogą liczyć na ciepło wolontariuszy. Państwo traktuje je po macoszemu. Nie zostały objęte programem 500 +.
Dzieci z domów dziecka mogą liczyć na ciepło wolontariuszy. Państwo traktuje je po macoszemu. Nie zostały objęte programem 500 +. Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta
Podopieczni Domów Dziecka są podwójnie skrzywdzeni, przez rodziców, a teraz państwo. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich uważa za niesprawiedliwe, że nie zostały one objęte rządowym programem 500 +. Apeluje do minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zmianę przepisów.

O wykluczeniu z programu dzieci z domów dziecka rzecznik usłyszał na spotkaniu we Wschowie. Barbara Tlałka, kierująca tamtejszą placówka stwierdziła:

– To prawda, że państwo te dzieci utrzymuje, ale wiemy przecież, że wielu rodziców za te pieniądze opłaca swoim dzieciom dodatkowe lekcje albo odkłada im na konto, by ułatwić im start w życiu. My też byśmy chcieli tak pomagać – powiedziała.

Adam Bodnar wystąpił do Elżbiety Rafalskiej, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o zmianę przepisów. Jego zdaniem wykluczenie z systemu wsparcia dzieci z domów dziecka jest niesprawiedliwe.

– Nie sposób przejść obojętnie wobec faktu, iż sytuacja dzieci wychowywanych w instytucjonalnej pieczy zastępczej po raz kolejny nie ulegnie poprawie. Dzieci te wyłączone już bowiem zostały z systemu zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny – komentuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Napisz do autora: wlodzimierz.szczepanski@natemat.pl

Źródło rpo.gov.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.