Właściwie każdy powinien raz na jakiś czas sprawdzić czy nie jest zakażony wirusem HCV. Jednak jeśli np. korzystasz z usług kosmetyczek, poddawałeś się leczeniu szpitalnemu, zrobiłeś sobie tatuaż to takie badanie trzeba wykonać. Wirus HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Przeciwko HCV nie ma szczepionki, chorobę można jednak leczyć. Szanse na wyleczenie i zdrowie rosną, jeśli zakażenie HCV zostanie wykryte wcześnie.
Kontakt z krwią
HCV jest wirusem przenoszonym przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy osoba zdrowa ma kontakt z krwią osoby zakażonej HCV. Na zakażenie HCV mogą być narażone osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym lub niemedycznym z użyciem niesterylnego sprzętu.
Chodzi tu o operacje, zabiegi endoskopowe, stomatologiczne, czy nawet zabiegi kosmetyczne, takie jak manicure, tatuaż i akupunktura. W przypadku tych ostatnich, podobnie jak w przypadku zabiegów medycznych, powodem zakażenia HCV jest użycie niesterylnych narzędzi przy jednoczesnym naruszeniu ciągłości tkanek, czyli uszkodzeniu skóry.
W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które przed 1992 r. leżały w szpitalu lub otrzymywały w tym czasie transfuzję krwi i preparatów krwiopochodnych. Ponadto do zakażenia HCV może dojść drogą seksualną, podczas ciąży i porodu (zakażenie noworodka przez matkę) czy podczas współdzielenia z osobą zakażoną przedmiotów codziennego użytku mogących powodować uszkodzenie skóry, jak np. żyletki czy maszynki do golenia.
Podstawowe badanie, pozwalające na wykrycie wirusa jest bardzo proste. Jeśli dojdzie do zakażenia, nasz organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciw HCV. Aby upewnić się, czy mieliśmy kiedykolwiek kontakt z tym wirusem, wystarczy wykonać badanie na obecność we krwi przeciwciał anty-HCV. Jest to szybkie badanie diagnostyczne krwi.
W przypadku wykrycia we krwi przeciwciał, należy skontaktować się z lekarzem specjalistą, który zleci wykonanie badania potwierdzającego obecność we krwi materiału genetycznego wirusa (tzw. HCV RNA). Dopiero dodatni wynik tego badania, tzn. stwierdzenie obecności HCV RNA we krwi, wskazuje na przewlekłe WZW typu C. Test HCV RNA pozwala na wykrycie wirusa już po około 2 tyg. od momentu zakażenia.
Teraz bezpłatnie
W ramach inauguracji kampanii „Nie daj się zaskoczyć” oraz przypadającego 28 lipca Światowego Dnia WZW, Fundacja „Gwiazda Nadziei”, która pomaga osobom z chorobami wątroby, organizuje bezpłatne badania w kierunku zdiagnozowania zakażenia HCV.
Z bezpłatnych badań anty-HCV w tym roku będzie mogło skorzystać łącznie 4500 osób w 16-u polskich miastach, w 40-u punktach pobrań.
Z darmowej diagnostyki może skorzystać każdy, kto 28 lipca zgłosi się do jednego z 40-u punktów pobrań w wyznaczonych godzinach. Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo. Nie ma wcześniejszych zapisów ani rejestracji.
Wystarczy przyjść do laboratorium i poddać się prostemu badaniu, polegającemu na pobraniu krwi. Wynik na obecność przeciwciał HCV pacjent odbiera po kilku dniach w laboratorium osobiście bądź przez osobę, której udzieli upoważnienia.
Pomogą zakażonym
Dla osób z pozytywnym wynikiem badania anty-HCV Fundacja udostępni pogłębioną diagnostykę - badanie HCV RNA (metodą PCR), które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie. Około 20 proc. osób, które miało kontakt z wirusem, pokonuje zakażenie własnymi siłami. Wówczas obecność przeciwciał wirusa HCV jest „pamiątką” po przebytym zakażeniu, oznaką walki organizmu z intruzem, która nie znika nawet u osób poddanych skutecznej terapii przeciwwirusowej.