
W Warszawie jest ok. 70 bazarów i targowisk jednodniowych oraz ponad 300 miejsc handlowych. W te drugie wliczają się również targowiska stałe, niektóre z nich z bogatą historią i tradycją. Każdy bazarek ma swój klimat i charakter. Na każdym można dostać coś innego. Różnią się też cenami i reputacją. A jednak przyciągają bezwzględnie wszystkich – młode mamy z dziećmi, pojedyncze osoby starsze, małżeństwa (ona wybiera, on nosi)... Takie zakupy to dla większości czysta przyjemność. Bez tłumów do kas, bez pośpiechu.
Hala Mirowska
Ale po jajka warto zajść również do pawilonu nr 57. Ponadto, na Hali Mirowskiej dostaniecie zabawnie tanie owoce egzotyczne (stoisko nr 26), domowej roboty biały ser (stoisko nr 27a we wtorki, piątki i soboty) oraz świeże ryby w sklepie Ryby z Ustki.
Jeśli szukacie dobrej świeżej jagnięciny, skierujcie swoje kroki do pawilonu nr 110. Jeśli drobiu - na stoisko nr 79. Po schab warto wejść na stoisko nr 94.
Ciekawostką są ozdobne, ale przede wszystkim jadalne kwiaty, które kupicie przed budynkiem hali, przy budce nr 15.
Po najlepsze warzywa i owoce sezonowe i pyszne ogórki małosolne wybierzcie się na stoisko nr 80. Z kolei największy wybór produktów z każdego zakątka świata jest u Pana Darka w budce nr 17. Zwany również Wodzem czy Jezusem cieszy się sławą i ogromnym zaufaniem klientów. Czegokolwiek nie potrzebujesz, dostaniesz to właśnie tu.
Targowisko przy Rondzie Wiatraczna
Przede wszystkim polecam pomidory od państwa Marszałków. Stoisko znajduje się w jednej z budek, na szybie okiennej wisi tabliczka z nazwiskiem sprzedawców najlepszych pomidorów w Warszawie. Poznacie ich też po różnorodności gatunków - jest ich około 20 ! Bawole serca, malinowe, śliwkowe, żółte, ciemne... Wszystkie są pyszne, polskie, świeże i pachnące.
Długa kolejka po świeże jajka zawsze ustawia się do straganu, który znajduje się na przeciwko dużego stoiska z garnkami. Traficie do niego idąc główną aleją targowiska, po lewej stronie za zakrętem.
Po drugie zioła - wiosną i latem znajdziecie tu doskonałej jakości sadzonki. Aby je zakupić skierujcie swoje kroki do pierwszej kwiaciarni po prawej stronie od wejścia głównego. Kiedy w maju kupiłam trzy sadzonki bazylii, mięty i oregano do długiej donicy, typowej dla balkonowych pelargonii, po dwóch miesiącach, mimo codziennych zbiorów moje okno zarosło powyżej klamki, a plonami obdzieliłam wszystkich sąsiadów.
Kilka razy zrobiłam zakupy na straganie z butami w budce po lewej stronie od wejścia głównego za budką z kurczakami z rożna. Lubię jednosezonowe baleriny z materiału, których nie szkoda wyrzucić po wakacjach. Znajdziecie tu takich mnóstwo, w fajnych wzorach za kwoty nie wyższe niż 20 zł.
Można też spotkać tu pana, który na małym wózku sprzedaje ręczne wykonane z litego drzewa deski do krojenia. Nie dość, że każda inna i w designerskim kształcie, to jeszcze bardzo wytrzymała!
Rolniczy Targ w Fortecy
Bazar Banacha
Na ochockie targowisko warto wybrać się ze względu na duży wybór wyjątkowych, rzadko spotykanych produktów:
- mazurskie miody, mąkę owsianą, ryżową, jaglaną i jajka z wolnego wybiegu znajdziecie w pawilonie nr 46.
- świeże mięso z własnej hodowli (cielęcina, wieprzowina i wołowina) kupicie w pawilonie nr 40
- pierogi we wszystkich smakach z "Kociołka" - pawilon nr 81
Spacerując między straganami na Bazarze Banacha rozglądajcie się uważnie. W skrzynkach znaleźć można wężymorda, czyli popularną niegdyś skorzonerę, topinambur, kacze i gęsie jaja, a okazjonalnie nawet świeże grzyby.
Już niebawem zapowiadany jest powrót Targu Rybnego organizowanego na Placu Powstańców Warszawy przez twórców Targu Śniadaniowego. Znajdziecie tam najlepszych dostawców świeżych ryb i owoców morza. Nie tylko zrobicie zakupy, ale i zjecie na miejscu. Z kolei Hala Koszyki zaoferuje 11 sklepów spożywczych w tym m.in. z żywnością ekologiczną i prowadzony przez rzeźnika oraz 18 restauracji serwujących dania kuchni ze wszystkich stron świata.