Rocznica wybuchu II wojny światowej, a tu... apel smoleński. "Wszyscy, którzy 10 kwietnia polegli..."

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości rocznicowych na Westerplatte w Gdańsku.
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości rocznicowych na Westerplatte w Gdańsku. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Nad ranem w Gdańsku rozpoczęły się obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas uroczystości upamiętniającej niemiecką agresję na Polskę w 1939 roku prezydent Andrzej Duda ostrzegał przed ambicjami imperialnymi w Europie. Zgodnie z zaleceniami Macierewicza, odczytano także tzw. "apel smoleński".


– Nie można pozwolić na to, aby wracały w Europie działania i ambicje o charakterze imperialnym – powiedział w przemówieniu prezydent Andrzej Duda. Stwierdził, że atak na Westerplatte rozpoczynający II wojnę światową był demonstracją tego, jak będzie wyglądała wojna. Był to zdradziecki atak, złamanie wszelkich zasad i pogwałcenie prawa międzynarodowego.

– Uderzenie, którego kolejnym etapem był atak drugiego totalitaryzmu – poza tym niemieckim, hitlerowskim – totalitaryzmu sowieckiego. Związek Radziecki Stalina na mocy tajnego porozumienia z hitlerowskimi Niemcami zaatakował nas 17 września 1939 roku. I to było uderzenie, któremu polskie wojska nie były już w stanie podołać – mówił Duda.
Gdyby późną jesienią 1918 roku, świeżo po zakończeniu Wielkiej Wojny – konfliktu, jakiego nie znał ówczesny świat – ktoś powiedział, że pokój utrzyma się ledwie dwie dekady, zostałby uznany za szaleńca.

Zgodnie z zaleceniem szefa MON Antoniego Macierewicza, nie mogło także zabraknąć tzw. "apelu smoleńskiego". Po modlitwie i przemówieniach odczytano Apel Poległych, w którym obok nazwisk bohaterów walki o niepodległość, wymieniono także Lecha Kaczyńskiego, jego mąłżonkę, Ryszarda Kaczorowskiego i inne ofiary katastrofy w Smoleńsku.


II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku. Trwała w Europie do 8 maja 1945 roku. Wybuchła po ataku nazistowskich Niemiec na Polskę. Kampanię wrześniową prowadzono w porozumieniu z ZSRR i kilkanaście dni później kraj został zaatakowany od Wschodu. Formalnie konflikt światowy rozpoczęło wypowiedzenie wojny przez Francję i Wielką Brytanię 3 września.

Przeczytajcie także historię pierwszego bohatera II wojny światowej, kaprala, który poległ już trzy godziny przed atakiem na Westerplatte, do końca bronił posterunku.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"