Minister edukacji chyba robi postępy w nauce historii. Anna Zalewska: Polacy byli współodpowiedzialni za Jedwabne

Anna Zalewska nie uważa już, że Żydów w Jedwabnem mordowali "nie do końca Polacy".
Anna Zalewska nie uważa już, że Żydów w Jedwabnem mordowali "nie do końca Polacy". Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Z dużym trudem, ale jednak... Anna Zalewska wreszcie przyznała, że za pogromem w Jedwabnem stali Polacy. Właściwie to byli "współodpowiedzialni". Wcześniej minister edukacji narodowej utrzymywała, że Żydów mordowali "nie do końca Polacy".


– Cieszę się, że pani odwiedza muzeum [POLIN - red.]. A nadal nie wie pani, kto zabił Żydów w Jedwabnem? – takie pytanie zadał Zalewskiej Robert Mazurek, następca Konrada Piaseckiego w RMF FM. – Ja generalnie doskonale pracuję ze środowiskami żydowskimi, jak z każdymi zresztą... – odpowiedziała. Dziennikarz drążył dalej, bo nie o taką odpowiedź przecież chodziło. Po kilku próbach usłyszał: Rzeczywiście musimy z bólem powiedzieć, że była to współodpowiedzialność Polaków.

Na tym Zalewska nie skończyła, dodając od razu, że sprawcy mordu dokonali go w okupowanym kraju. – Byli niewolami – zaznaczyła. Dlatego ich działanie trzeba oceniać w kontekście historycznym, a nie ludzkim. Należy jednak oddać minister, że to, co powiedziała brzmi lepiej aniżeli jej wcześniejsza wypowiedź.

W niesławnym wywiadzie udzielonym Monice Olejnik mordercami Żydów określiła "nie do końca Polaków". Ledwo po dwóch miesiącach koryguje poglądy. Może w listopadzie przyzna, że sąsiedzi zamordowanych byli winni - i rzeczywiście wtłoczyli ludzi do stodoły, a potem ją podpalili.


źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Kazar 0 0Przestaniecie tęsknić za latem. Wczesnojesienna kolekcja Kazar to kwintesencja stylu

INNPOLAND