To się dzieje naprawdę! Jadwiga Kaczyńska została patronką jednej z ulic w Starachowicach

Jadwiga Kaczyńska zostanie patronką jednej ze starachowickich ulic. Będzie biegła od Bankowej do Lecha Kaczyńskiego.
Jadwiga Kaczyńska zostanie patronką jednej ze starachowickich ulic. Będzie biegła od Bankowej do Lecha Kaczyńskiego. Sławomir Kamiński /AG
Władze miasta dekomunizują ulice i bohaterowie z czasów PRL-u już nie będą dłużej patronami ulic w Starachowicach. Idzie nowe, jedna z ulic zyskała nazwę Jadwigi Kaczyńskiej, matki bliźniaków Lecha i Jarosława. Zresztą chyba nikomu nie trzeba jej przedstawiać, a już na pewno nie radnym PiS, którzy przeforsowali tę nazwę. Mieszkańcy chcieli mieszkać przy Bankowej.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się w Starachowicach. Mieszkała tam do matury, po czym wyjechała. Po śmierci na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości została ogłoszona honorowym mieszkańcem miasta. Symbolicznie wraca do rodzinnego miasta jako patron jednej ze starachowickich ulic.

Od 1 kwietnia obowiązuje ustawa o dekomunizacji nazw ulic, więc władze miast śpieszą się z nadawaniem nowych nazw ulic, alei i placów. Jeśli nie zrobi tego samorząd, to nowe nazwy będzie wprowadzał wojewoda. Nie inaczej jest w Starachowicach, gdzie zmieniono ostatnio 12 nazw ulic. Pojawiły się takie nazwy jak Medyczna, Cysterska, Bankowa, Młyny, Licealna. Nazwy bezpieczne, z daleka od polityki, które w każdym ustroju się obronią. Licealna będzie miała zapewniony byt nawet po zakończeniu reformy edukacji wprowadzanej przez minister Annę Zalewską.

Pojawili się też patroni nazwani z imienia i nazwiska: dr Włodzimierz Cyrkowicz czy rotmistrz Witold Pilecki. Pierwszy był znaną postacią w Starachowicach, lekarzem, społecznikiem i patriotą. Pileckiemu także patriotyzmu odmówić nie można, jak również tego, że jego nazwisko jest znane jak Polska długa i szeroka. Pierwszy zasłużył się miastu, drugi całej Polsce. Tymczasem w Starachowicach pojawił się jeszcze jeden nowy patron ulicy: Jadwiga Kaczyńska.


W Starachowicach była ulica Józefa Krzosa, miejscowego działacza Komunistycznej Partii Polski. Nowa nazwa na całej długości miała brzmieć Bankowa, i faktycznie, na części ulicy takie właśnie będą tabliczki. Ale choć ulica nie jest długa, to podzielono ją na dwa odcinki. Jeden będzie Bankową, a patronem drugiej części będzie Jadwiga Kaczyńska, matka prezydenta Lecha, który zginął w katastrofie smoleńskiej i prezesa PiS Jarosława. Obaj jako mali chłopcy zagrali w filmie o dwóch takich, co ukradli księżyc.

Z jednej strony ulica Kaczyńskiej będzie przechodzić w ulicę Bankową, z drugiej będzie się kończyć na rondzie imienia... Lecha Kaczyńskiego.

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Napisz do autora: pawel.kalisz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...