To on zastąpi prof. Rzeplińskiego. Pod osłoną nocy posłowie wybrali nowego sędziego Trybunału. "Jeszcze tylko długoPiS"

PiS może czuć satysfakcję. Michał Warciński, został nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego.
PiS może czuć satysfakcję. Michał Warciński, został nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Fot . Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wreszcie Prawo i Sprawiedliwość może poczuć oddech ulgi. Andrzeja Rzeplińskiego lada dzień nie będzie już w Trybunale Konstytucyjnym, a zastąpi go ich kandydat, Michał Warciński. Posłowie pod osłoną nocy wybrali nowego sędziego. Nic dziwnego, że niektórzy posłowie pytali, czy prezydent Andrzej Duda jeszcze nie śpi.


– Zwyczaj jest tak, że pan prezydent od razu wszystko podpisuje, czy państwo się upewnili że pan prezydent nie śpi i czy nie będziecie zakłócali jego nocnego spokoju, przedstawiając mu tę, zapewne przegłosowaną przez Sejm, kandydaturę – kpił przed głosowaniem poseł Michał Kamiński.

Kandydaturę Michała Warcińskiego zgłosiło PiS. Pozostałe partie nie przedstawiły kandydatów. Za wyborem głosowało 231 posłów, 179 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.
Zapełni on wakat po kończącym swoją kadencję prezesie TK Andrzeju Rzeplińskim. Prezes bronił Trybunał Konstytucyjny przed zakusami Prawa i Sprawiedliwości.

Nowego kandydata musi zaprzysiąc prezydent, Andrzej Duda. Raczej nie będzie z tym problemu. Michał Warciński, jak zauważył poseł PO Borys Budka, był autorem analizy prawniczej, w której udowadniał naruszenie procedur przy wyborze przez poprzedni Sejm pięciu sędziów TK.
Źródło: Tvn24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...