To zwykła małostkowość, środowiskowe kompleksy, a może tylko przypadek? Jedną z pierwszych decyzji nowej prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej było „odebranie” tytułów profesorskich sędziom zasiadającym w jego składzie. Tytuły naukowe zniknęły właśnie z oficjalnej strony Trybunału. Warto zwrócić uwagę, że spośród 15 sędziów TK w składzie uznawanym przez nową prezes, tylko troje nie ma tytułu naukowego: Stanisław Rymar, Piotr Pszczółkowski i... właśnie Przyłębska.
Od kiedy tylko Julia Przyłębska została powołana na prezesa TK przez prezydenta, od razu zabrała się do pracy. Jedną z jej pierwszych decyzji było zamknięcie „Obserwatora Konstytucyjnego” - czyli portalu, który informował o działaniach tego gremium. Więcej pisaliśmy o tej sprawie tutaj. Już w pierwszych godzinach urzędowania sędzia Przyłębska odebrała też gabinet wiceprezesowi TK Stanisławowi Biernatowi, a także dopuściła do orzekania trzech sędziów, których do pracy nie dopuszczał Andrzej Rzepliński.
Posiada tytuł magistra prawa
Teraz postanowiła zabrać się za tytuły naukowe sędziów. Na Twitterze zauważono, że z listy sędziów TK na stronie Trybunału zniknęły tytuły profesorskie. I tak na przykład profesor Marek Zubik jest teraz zwyczajnym Markiem Zubikiem, a profesor Małgorzata Pyziak-Szafnicka zwyczajną Małgorzatą Pyziak-Szafnicką.
Być może powodem całego zamieszania jest fakt, że na siedem osób wybranych do Trybunału przez PiS tylko dwóch sędziów ma tytuł naukowy profesora: Lech Morawski, Henryk Cioch, a jeden – Mariusz Muszyński jest profesorem nadzwyczajnym. Zaś prezes Julia Przyłębska i sędzia Piotr Pszczółkowski mają tytuły magistra prawa. Tymczasem wśród ośmiu „starych” sędziów jest tylko dwóch niemających tytułu profesora „belwederskiego”, w tym tylko jeden magister – Stanisław Rymar. O tym, jaki tytuł naukowy ma sędzia, można się teraz dowiedzieć, dopiero wchodząc na stronę z jego biogramem.
Nowa prezes TK ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1982 roku obroniła magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Pracę magisterską pisała na temat dóbr osobistych.