Władze Oświęcimia w ogniu krytyki z powodu biegu ku czci żołnierzy wyklętych. "Miasto pokoju hołduje mordercom"

W internecie przelewa się fala krytyki z powodu organizacji biegu ku czci tzw. żołnierzy wyklętych w Oświęcimiu. Komentujący przypominają krwawe zbrodnie "Ognia" i "Burego".
W internecie przelewa się fala krytyki z powodu organizacji biegu ku czci tzw. żołnierzy wyklętych w Oświęcimiu. Komentujący przypominają krwawe zbrodnie "Ognia" i "Burego". screen facebook.com
"Oświęcim miasto pokoju" - na tym oficjalnym fanpage'u miasta na Facebooku ukazało się ogłoszenie zapraszające na imprezę "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W komentarzach natychmiast pojawiła się krytyka, że to fatalne miejsce na jego organizację.

Organizatorzy zapewniają, że "będzie to niezwykła, a zarazem aktywna lekcja historii." Ci organizatorzy to Fundacja Wolność i Demokracja a lokalną koordynacją biegu zajmuje się Stowarzyszenie Szansa. Ale bieg Tropem Wilczym, bo pod takim hasłem organizowana jest ta impreza w różnych miejscach Polski, od dawna budzi kontrowersje. Jak pisaliśmy w naTemat, od bezkrytycznego kultu Żołnierzy Wyklętych odciął się Paweł Kukiz, odnosząc się do takiego właśnie biegu w Hajnówce.

Organizatorzy biegu w Oświęcimiu też zbierają falę krytyki. Na facebookowej stronie miasta mnóstwo osób zwraca uwagę, że miasto z obozem w którym Niemcy zamordowali miliony Żydów, to nie najlepsze miejsce do organizacji biegu ku pamięci, o których wiadomo, że również mają krew na rękach.

Powstała już nawet petycja do prezydenta miasta z apelem by wycofał się z patronatu nad Biegiem. "Zrównywanie ze sobą tragicznie poległych w walce z nazizmem i komunizmem bohaterów z mordercami i bandytami, którzy po wojnie zabijali niewinnych cywilów - Polaków, Żydów i Białorusinów z nienawiści rasowej i chęci rabunku jest hańbą oraz szkodzi długoletnim wysiłkom na rzecz zmiany negatywnego wizerunku miasta, w tym inicjatywom Pana Prezydenta i naszego miasta" napisano w tym apelu.

Pod informacją trudno znaleźć głosy poparcia dla imprezy. Urząd miasta raczej się jednak z niej nie wycofa. Bo skoro patronatu udzielił też prezydent Andrzej Duda, to pewnie nie wypada.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...