Niech cię głowa nie boli. A jak boli, to sprawdź kiedy trzeba pójść z tym do lekarza

Nie każdy ból głowy przejdzie po zwykłym leku przeciwbólowym.
Nie każdy ból głowy przejdzie po zwykłym leku przeciwbólowym. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
O ile po nocnej balandze ból głowy świadczy o tym, że zwyczajnie za dużo wlaliśmy w siebie alkoholu, o tyle bóle głowy, które pojawiają się często lub są bardzo silne powinny skłonić nas do zrobienia badań i wizyty u lekarza. Ból głowy może być objawem wielu chorób. Czasami bardzo groźnych.


Specjaliści wskazują, że przynajmniej raz w roku z bólem głowy zmaga się 90 proc. ludzi. Zwykle są to jednak bóle związane z przedawkowaniem alkoholu, zmęczeniem czy brakiem snu. Jednak u 15 proc. osób bóle głowy są zjawiskiem chorobowym i mogą wymagać konsultacji lekarskiej.

Bez przyczyny organicznej lub objaw choroby
Jak podaje serwis Medycyna Praktyczna, ból głowy może być pierwotny (bez przyczyny organicznej) lub wtórny (objaw znanego procesu chorobowego). Postacie pierwotnego to m.in. migrena, ból głowy typu napięciowego, trójdzielno-autonomiczne bóle głowy - klasterowy ból głowy (epizodyczny i przewlekły), hemikrania napadowa (epizodyczna i przewlekła), krótkotrwałe napady jednostronnego bólu głowy przypominającego nerwoból z przekrwieniem spojówek i łzawieniem. W tej grupie bólów głowy rzadko, ale występują też: kłujący ból głowy, kaszlowy ból głowy, wysiłkowy ból głowy, czy nawet ból głowy związany z aktywnością seksualną.

Co do wtórnego bólu głowy, który jest skutkiem jakieś konkretnej choroby lub urazu, to jego przyczynami mogą być właśnie uraz głowy lub szyi, choroba naczyń wewnątrzczaszkowych lub dogłowowych, zaburzenia wewnątrzczaszkowe inne niż naczyniowe, substancje chemiczne lub reakcje po ich odstawieniu, zakażenia, zaburzenia homeostazy, choroby szyi, oczu, uszu, nosa, zatok przynosowych, zębów, jamy ustnej, innych struktur twarzy lub czaszki oraz zaburzenia psychiczne.
Szybka pomoc niezbędna
Jednak najbardziej niepokojące są nagłe, gwałtowne bóle głowy, które jeśli są bardzo silne, wymagają szybkiej diagnostyki, gdyż mogą być objawem krwotoku podpajęczynówkowego lub innego stanu zagrożenia życia.


Przyczyną takiego bólu głowy może być właśnie krwotok podpajęczynówkowy, rozwarstwienie tętnicy szyjnej lub tętnicy kręgowej, zakrzepica naczyń żylnych mózgu, nadciśnienie tętnicze ale również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, a także samoistne niedociśnienie wewnątrzczaszkowe (ból głowy w pozycji ortostatycznej).

Choć oczywiście nie zawsze przyczyna musi być aż tak bardzo poważna. Za taki niepokojący ból mogą też odpowiadać: migrena, trójdzielno-autonomiczne bóle głowy, ból głowy związany z aktywnością seksualną, a także kaszlowy i wysiłkowy ból głowy. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli nie będzie to nic poważnego.

To też powód by pójść do lekarza
Specjaliści opisują jeszcze inne sytuacje, w których bólu głowy nie można lekceważyć i trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Objawy alarmujące przy bólu głowy to np. stan splątania, niedowład, co może sugerować zapalenie mózgu, krwiak lub krwotok do jamy czaszki, guza mózgu lub układowe zapalenie naczyń. Bardzo niepokojący przy bólu głowy jest też objaw sztywności karku i nadwrażliwości na światło, bo może świadczyć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych lub krwotoku podpajęczynówkowym.

Gdy u osób po 50 r. ż. pojawia się ból głowy, to również trzeba pójść do lekarza dlatego, że w tym wieku bóle głowy mogą pojawiać się w związku z występowaniem guza lub olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic.

Koniecznie trzeba szukać pilnej pomocy lekarskiej jeśli ból głowy jest piorunujący, ponieważ może to świadczyć o wystąpieniu krwotoku podpajęczynówkowego. Natomiast bóle głowy połączone z utratą masy ciała i gorączką mogą świadczyć np. o chorobie nowotworowej, zakażeniu ogólnoustrojowym, neuroboreliozie a także o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Z kolei narastający ból głowy może być skutkiem guza mózgu, krwiaka podtwardówkowego a także nadużywania leków. Jeśli ból głowy występuje razem z przekrwieniem oka i aureolami wokół źródeł światła, może oznaczać wystąpienie ostrego ataku jaskry z wąskim kątem przesączania.

Jeśli u chorych na nowotwór, boreliozę lub AIDS pojawiają bóle głowy, a wcześniej nie występowały, to chorzy ci jak najszybciej powinni zgłosić się do lekarza.

Każdego z nas kiedyś bolała głowa. Jednak jeśli boli permanentnie lub ból jest nie do wytrzymania, nie ma na co czekać, trzeba z tym iść do lekarza, a nie faszerować się lekami przeciwbólowymi. Nawet jeśli przyczyną bólu nie jest poważne schorzenie, to lekarz może wdrożyć leczenie, które oszczędzi nam cierpienia.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl


Źródło: "Medycyna Praktyczna"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Przestajemy zwracać uwagę na cenę i smak. Zaczyna się liczyć co innego
Zysk 0 0Mówią, że to polska "Gra o tron". Za nami premiera kolejnej części piastowskiej sagi
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
0 0"Chętnie przeproszę". Dziwny wpis kobiety, która oskarżyła Grodzkiego
0 0Marszałek Grodzki odpowiada na materiał TVP. Mówi o "drodze sądowej"
FELIETON MICHALIK 0 030-krotność ZUS, czyli tak PiS chce karać za rozum i kwalifikacje
INN:Poland 0 0ZUS vs. przedsiębiorcza matka: 9 lat składek to za mało, by pójść na zwolnienie
0 0Lewica pod rękę z PiS i przeciw Gowinowi. Słowa Zawiszy zaskakują
0 0"Nikt nigdy nie pytał". Kandydat na ministra o braku wyższego wykształcenia
0 0Jest szczepionka przeciwko eboli. Na razie może eksperymentalnie pomóc w zwalczeniu epidemii
0 0Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie