Kolejny donos na Tuska. Szydło będzie dzwonić do Merkel, by znowu spróbować przekonać ją do zmiany zdania

Czy Beata Szydło zdobędzie dziś większe zaufanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel niż jej wieloletni partyjny kolega z Europejskiej Partii Ludowej, szef RE Donald Tusk?
Czy Beata Szydło zdobędzie dziś większe zaufanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel niż jej wieloletni partyjny kolega z Europejskiej Partii Ludowej, szef RE Donald Tusk? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prawo i Sprawiedliwość twierdziło, że "donosem" było zaangażowanie przez opozycję instytucji europejskich w walkę o utrzymanie praworządności w Polsce. Jak więc nazwać to, w jaki sposób najważniejsze dziś osoby w państwie działają dziś w sprawie tego, by za wszelką cenę pozbawić Polaka szefostwa w najważniejszej instytucji Unii Europejskiej?


Jak podało radio RMF FM, z ustaleń jego wpływowego dziennikarza Roberta Mazurka wynika, iż w środę odbędzie się rozmowa telefoniczna kanclerz Niemiec Angeli Merkel z premier Beatą Szydło. Przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości ma w niej spróbować skłonić szefową niemieckiego rządu do wycofania wsparcia dla reelekcji Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.


Według Mazurka, Beata Szydło wierzy, iż może przekonać Angelę Merkel argumentując, iż Polak nie przekonał Brytyjczyków do rezygnacji z Brexitu, rzekomo był bezczynny w sprawie kryzysu migracyjnego i angażuje się w sprawy swojej ojczyzny, w której trwa ostry konflikt polityczny. Premier Szydło zdaje się też wierzyć, że jest dla kanclerz Niemiec bardziej przekonującą postacią niż Jarosław Kaczyński.

Przypomnijmy, że według przecieków, które pojawiły się po niedawnej wizycie Angeli Merkel w Warszawie, podobny donos na Donalda Tuska miała ona usłyszeć na spotkaniu z prezesem PiS. Jarosław Kaczyński miał próbować przekonać liderkę europejskich chadeków do pomocy w pozbawieniu Polaka fotela szefa RE sięgając po groźby wystosowania za Donaldem Tuskiem europejskiego nakazu aresztowania.


Wówczas wyglądało jednak na to, iż nie przejęła się tym ani Angela Merkel, ani sam Donald Tusk, który sprawę skomentował w ten sposób:
W środowy poranek spekulacje na temat tego, iż istnieje szansa na pozbawienie Donalda Tuska stanowiska przewodniczącego RE rozwiewał obecny lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. – Do mnie dzwoniono z całej Europy i pytano, co jest na rzeczy – mówił na antenie Polsat News. – Nie ma żadnej alternatywy przeciwko Tuskowi – zaznaczył.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

źródło: RMF FM

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Taki hit, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"